Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední šance: 10 tisíc eur za nacistu

  0:01aktualizováno  0:01
Žije ve vašem okolí nějaký nacistický zločinec? Je na seznamu Střediska Simona Wiesenthala? Když vaše identifikace povede k jeho uvěznění, dostanete 10 tisíc eur. Efraim Zuroff objíždí postkomunistické státy a publikuje v místních novinách inzeráty typu "Vrazi jsou mezi námi."

Zuroff je šéfem projektu Poslední šance.

Jak název napovídá, na seznamu Wiesenthalova střediska je třeba hledat hlavně starce okolo 80 let. "Nechápu, co se to děje," citoval časopis Newsweek jednoho z nich, Alfonsase Zaldokase (82), bývalého člena nacistických komand smrti v Pobaltí.

Poslední dobou prý špatně spí a trpí nechutenstvím. Zaldokas, jenž dosud poklidně žil v litevském Kaunasu, je jedním z těch, které začaly vyšetřovat úřady na základě telefonického upozornění občanů. Celkem úřady v různých zemích světa obdržely asi tři stovky telefonátů.

Litva a Lotyšsko patří mezi země, kde se skrývá nejvíce zločinců. Rekordmanem v tomto ohledu je ovšem Rakousko. Podle aktualizovaného seznamu Wiesenthalova střediska, který nyní čítá 169 jmen, tu dostává penzi na 60 nacistů, bývalých členů tankové divize Wiking (operovala v SSSR) či SS divize Prinz Eugen (vraždila v Jugoslávii).

Rakušané sice všechny obviněné vyšetřují, málokdy však dojde k jejich uvěznění. Podle Wiesenthala zde v posledních 20 let neproběhl jediný proces. Zuroff rovněž ostře kritizuje Rumunsko.

V zemi, která poslala na smrt 400 tisíc Židů z celkového počtu 750 tisíc, se o holokaustu začalo veřejně mluvit teprve nedávno. Dva z hlavních organizátorů protižidovských opatření Dinulescu a Petrescu byli dokonce osvobozeni.

Wiesenthalovo středisko známkuje jednotlivé země podle toho, jak ochotně s ním spolupracují. Pětku dostaly kromě Rumunska ještě Švédsko a Norsko. Británie, Francie, Nizozemsko a Austrálie dostaly čtyřku. Rakousko to dotáhlo na trojku, Kanada a Německo na dvojku.

Jedničku dostaly pouze vzorné USA, které loni vyšetřovaly 285 osob. Operace Poslední šance je zároveň posledním velkým projektem 95letého Wiesenthala. Muž, jenž přežil 12 koncentračních táborů, může být se životem spokojen. Dostal za mříže asi tisíc nacistických zločinců. Ostatní z nich alespoň přežil věkem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Najdete na iDNES.cz