Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Praha se rozloučila s prvním ombudsmanem Otakarem Motejlem
Vážení čtenáři, on-line reportáž z pohřbu Otakara Motejla končí, děkujeme za pozornost. Redakce iDNES.cz
11:18
Ke kondolenční knize, kterou ve foyeru divadla hlídá čestná stráž vodních skautů, stále přicházejí lidé. Možnost zapsat se do ní mají až do 12:15. Fronty se netvoří, hlásí zpravodaj z místa.
11:16
Senátor Jiří Dienstbier zavzpomínal pro iDNES.cz na Motejla jako svého kolegu v boji za práva kuřáků proti americkému modelu, podle něhož se naopak kuřáci ze společnosti vytlačují.
11:05
Do začátku července by měli poslanci z návrhů Senátu a prezidenta republiky vybrat nového ombudsmana. Je ale možné, že kvůli volbám a formování nové Sněmovny to nestihnou a využijí možnosti lhůtu o dalších 60 dnů prodloužit. "O nástupci ombudsmana se zatím nijak nediskutovalo a myslím, že je to dobře," řekla iDNES.cz úřadující šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.
10:48
Slovenský prezident Ivan Gašparovič se do Motejlovy blízkosti dostal za federace po listopadové revoluci. Pak se scházeli pravidelně. "Poslední schůzku jsme měli naplánovanou na letošek, ale netušil jsem, že bude takováto," posteskl si Gašparovič na kameru iDNES.cz.
10:39
V foyeru divadla leží kondolenční kniha, do které se mohou odcházející hosté podepisovat. Až do 12:15 bude přístupná také širší veřejnosti, do poledne je možné v předsálí také položit květiny.
10:33
Po státní hymně se zatáhla opona, lidé přicházejí kondolovat nejbližším pozůstalým. Motejl byl vdovec, všichni řečníci oslovovali jeho dceru Kateřinu Kulíškovou.
10:33
Před státní hymnou hosté smutečního rozloučení povstali k minutě ticha.
10:28
Hovoří Tomáš Töpfer, ředitel Divadla Na Fidlovačce, kde se rozloučení koná. Vzpomněl, jak Motejl rád do divadla chodil a vždy se srdečně zasmál nad hereckými historkami.
  • Čestná stráž u rakve Otakara Motejla. (17. května 2010)

    Čestná stráž u rakve Otakara Motejla. (17. května 2010) / Autor: Stanislav Zbyněk ČTK

10:27
Zní další z oblíbených Motejlových písní v podání gospelového sboru.
10:26
"Jeho názory na zdravou životosprávu byly mírně řečeno výstřední. Po infarktu přestal kouřit, pak ale, jak říkal - s ohledem na dobrou náladu spolupracovníků a rodiny - zase začal. Jedním z drobných ústrků osudu, které trpělivě snášel v poslední době bylo, že mu v úřadě koupili auto s výbavou pro nekuřáky," vzpomněl Uhlíř ombudsmanovu vášeň.
10:21
Hovoří pražský právník a vysokoškolský pedagog David Uhlíř. Opět vzpomíná na Motejlovu službu za komunismu. "Před plukovníkem StB si na zadek nesedal. Obezřetně měl vždy v psacím stole kartáček a pastu pro každý případ. Byl to mimořádný obhájce ve věcech trestních, který se bral nejen za disidenty, ale také za obyčejné přestupce zákona, proti kterým stála justiční mašinerie," vzpomněl Uhlíř.
10:20
Střídají se jednotky čestné stráže u katafalku s rakví, který zdobí Motejlův podpis.
10:18
Rychetský požádal zesnulého ombudsmana, aby na nás dával shůry pozor. Hraje píseň Tmavomodrý svět od Ježka, Voskovce a Wericha.
10:15
Rychetský také připomněl Motejlovy snahy o reformu českého justičního systému. Nejdřív to zkoušel z pozice šéfa Nejvyššího soudu, pak i z pozice ministra spravedlnosti, ale neuspěl. "Svou minulost si společnost ponese ještě po generace a na to Otakarovi nezbýval čas," konstatoval Rychetský.
10:13
"Ota sám nejednou s lehkým úsměvem vzpomínal, jak si ho nějaký prokurátor nebo soudce po skončení líčení zavolal s prosbou, zda by Ota nezastupoval nějakého jeho příbuzného," vzpomněl Rychetský na léta, kdy Motejl obhajoval disidenty.
10:11
Rychetský začal osobním vyznáním, které prý Motejlovi nikdy nemohl říct proto, že by ho se smíchem přerušil a nenechal dokončit. "Ota vždy nacházel víru, že tento život stojí za to žít a tuto víru rozdával," řekl Rychetský.
10:10
Hovoří předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
10:09
Vzpomněla poslední veřejné Motejlovo vystoupení, které bylo prodchnuté pěknou češtinou. Rozloučila se jménem poslanců.
10:08
Řeč vede první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.
10:07
"V jeho společnosti při jeho neodmyslitelné cigaretě jsem se vždy cítil dobře. Tento zkušený a hluboce lidský muž s velkým právním vědomím nám měl vždy co nabídnout," řekl Sobotka. Vzpomněl také Motejlův charakter a smysl pro humor, které spolu s erudicí pomohly naplnit poslání prvního ombusmana. Motejl tento úřad vybudoval.
10:03
Jako první řečník hovoří Přemysl Sobotka, předseda Senátu.
10:01
Oficiální rozloučení začalo tóny z Novosvětské od Antonína Dvořáka a Kainarovou písní Černá kára v podání Evy Olmerové.
09:56
Organizátoři pár minut před začátkem obřadu otevřeli sál i pro širší veřejnost. Do hlediště si tak sedají i lidé ne zrovna smutečně oblečení, třeba v červeném, hlásí reportér MF DNES.
09:51
Do divadla dorazil prezident Václav Klaus. S novináři se nezastavil, prošel bez komentáře.
09:45
Pódium Divadla Na Fidlovačce už je zaplněno květinami a věnci. U rakve s ostatky Otakara Motejla se střídají jednotky vojenské čestné stráže, která je jednou ze státních poct, kterých se zesnulému ombudsmanovi dostane.
09:44
09:35
Sál pro čtyři sta lidí už je zpoloviny plný. Reportér MF DNES si povšiml, že jsou zapomenuty stranické předvolební půtky. Předseda ČSSD sedí vedle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga a normálně se baví. "Dokonce mu Jiří Paroubek podal pouzdro spadlé na zem," poznamenal redaktor.