Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední rozloučení s Havlem: zazní Requiem i chorál Svatý Václave

  12:19aktualizováno  23:57
Zádušní mší s Requiem Antonína Dvořáka a chorálem Svatý Václave se Česko v pátek v poledne rozloučí s hlavní tváří sametové revoluce v roce 1989, prezidentem Václavem Havlem. Polední obřad v Chrámu sv. Víta je jen pro zvané, mezi nimiž bude řada zahraničních politiků. Poté bude následovat loučení v krematoriu - u toho bude už jen Havlova rodina a přátelé.

Ilustrační snímek | foto: Město Bohumín

Již ráno před obřadem, přesně v půl desáté, přenesou vojáci rakev s tělem prvního polistopadového prezidenta do katedrály z blízkého Vladislavského sálu, kam mohla veřejnost přijít uctít Havlovu památku do čtvrtka půl hodiny před půlnocí. Ještě pozdě večer se fronta táhla přes Pražský hrad a kolem Lvího dvora směrem k Letohrádku královny Anny. Podle neoficiálních odhadů se Havlovi přišlo ve čtvrtek poklonit až 25 tisíc lidí.

Poslední loučení s Havlem se symbolicky uskuteční na stejném místě, kde se konala děkovná bohoslužba jako součást jeho první inaugurace prezidentem.

Slzy pro Havla

"Za zvuku zvonů Svatovítského chrámu vyjde v 11:30 z Arcibiskupského paláce liturgický průvod. Obřad v katedrále bude zahájen minutou ticha, k níž vyzve pražský arcibiskup Dominik Duka. V úvodu smutečního obřadu zazní také česká státní hymna," informoval mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora. Minuta ticha bude v katedrále ve stejnou chvíli jako po celé zemi.

Následovat bude bohoslužba v češtině, se zpěvy v latině. Ze starozákonní knihy Job bude číst herec Josef Abrhám, který hrál hlavní roli v Havlově filmu Odcházení podle jeho poslední divadelní hry.

"Kázání přednese pražský arcibiskup. Obětní dary ponesou sestry boromejky, které pečovaly o zesnulého prezidenta v závěru jeho života. Poté bude obvyklý průběh zádušní mše svaté," uvedl Pištora. Samotný obřad posledního rozloučení povede pomocný pražský biskup Václav Malý. Spolu s nimi se budou na mši podílet zástupci Vatikánu - bývalý velvyslanec a apoštolský nuncius Giovanni Coppa a současný velvyslanec Giuseppe Leanza.

Číst se bude dopis papeže Benedikta XVI., promluví Klaus, Schwarzenberg a Albrightová

V závěru obřadu promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Zazní i dopis, který Klausovi v souvislosti s Havlovým úmrtím poslal z Vatikánu papež Benedikt XVI.

Liturgii doprovodí Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka zazní Requiem Antonína Dvořáka a zcela na závěr obřadu, který by měl trvat dvě hodiny, i Svatováclavský chorál. Rakev pak bude vynesena Zlatou branou, kde bude pokropena svěcenou vodou.

Začátek Requiem

zazní latinsky, před minutou ticha

Requiem aeternam dona eis,
Domine, et lux perpetua luceat eis.
Te decet hymnus Deus, in Sion,
et tibi reddetur votum in Ierusalem.
Exaudi orationem meam;
ad te omnis caro veniet.

Pokoj věčný dej jim, Pane,
a světlo věčné ať jim svítí.
Tobě se zpívá hymnus, Bože, na Sionu
a tobě se přináší oběť v Jeruzalémě.
Tobě, který vyslyšíš prosby,
k tobě přijde veškeré hříšné tělo.

Zdroj: Arcibiskupství pražské

Po modlitbě rakev opustí Pražský hrad a zamíří do krematoria. Tato poslední část rozloučení bude určena už jen rodině a nejbližším Havlovým přátelům. Havel pak bude pohřben do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově po boku své první ženy Olgy (více zde).

V katedrále bude řada zahraničních politických špiček, například americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem, francouzský prezident Nicolas Sarkozy či britský premiér David Cameron.

Více než polovinu hostů do katedrály pozvala rodina. Byly rozeslány více než tři stovky pozvánek přátelům Václava Havla, každá pro dvě osoby. Arcibiskupství pozvalo kněze, jáhny, řeholníky, české a moravské biskupy i církevní hodnostáře ze sousedních zemí. Po bohoslužbě pozve Hrad smuteční hosty na společenské setkání ve Španělském sále.

V katedrále bude v pátek celkem okolo tisícovky lidí, kromě politiků a zástupců církve také stovka novinářů. Veřejnost bude moci obřad sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí nebo na II. nádvoří Pražského hradu.

Zvony se rozezní celkem třikrát. Vojáci vypálí 21 salv z děla

V Praze se v pátek rozezní zvony celkem třikrát. Poprvé začnou zvonit zvony Svatovítské katedrály v půl dvanácté, ve chvíli, kdy z arcibiskupství vyjde liturgický průvod. Podruhé při zvednutí rakve s tělem Václava Havla. Potřetí se na pokyn arcibiskupa Duky rozezní zvony všech kaplí a kostelů po celé republice v pravé poledne, upozorní tak na minutu ticha. Znít budou zhruba tři minuty.

Dělostřelecká baterie vypálí z Lobkovické zahrady poblíž Petřína 21 čestných salv k uctění památky bývalého prezidenta. iDNES.cz to řekl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení služby ministerstva obrany.

Vojáci použijí čtyři speciálně upravené kanony, které nestřílejí dělostřelecké náboje, ale patrony napodobující zvukový efekt ostré střelby. Odpalování náloží je elektronické. Povel k zahájení palby dostane voják vysílačkou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz