Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední ročník školky bude zdarma

  0:01aktualizováno  0:01
Pro rodiče předškoláků je to dárek. Pro obce díra do rozpočtu. Vládní koalice v úterý rozhodla, že poslední ročník školek bude zadarmo. Vicepremiér Petr Mareš a ministryně školství Petra Buzková se po týdnech dohadování shodli na podobě školského zákona.

Zklamání čeká rodiče studentů vyšších odborných škol, které zřizují kraje.

Školné se na těchto školách bude platit dál, i když Buzková původně chtěla, aby byly zadarmo.

Dojednaný kompromis naopak potěší rodiče pětiletých dětí - od září (pokud zákon podpoří vláda a parlament) už nebudou muset platit za mateřskou školku pro své ratolesti.

Rodiče nyní platí za školky pro své děti v průměru mezi dvěma a třemi sty korunami měsíčně (plus stravné, které se bude platit dál).

Od odpuštění poplatku v posledním ročníku školky si ministryně školství slibuje, že do nich začnou víc chodit i děti ze sociálně slabších zejména romských rodin, a lépe se tak připraví na nástup do školy.

"Jde o to, aby z těchto rodin měly šanci získat určité sociální návyky a dovednosti, které ve škole potřebují," vysvětlila ministryně. Obce, pod které mateřské školy spadají, s tím ovšem nesouhlasí. Chybějící peníze od rodičů budou totiž muset najít ve svých rozpočtech.

"Samozřejmě nám ty prostředky budou chybět jinde. Půjde to na úkor opravy chodníků nebo třeba výstavby herny pro děti," řekl zástupce starosty městské části Brno-Bohunice Antonín Crha. Že by opatření v masovějším měřítku přimělo romské rodiče dávat své děti do školek, jak předpokládá ministerstvo, nevěří.

Docházka do školek totiž ani v budoucnu nebude povinná. "Ti, kdo na školku nemají peníze, mohou už nyní požádat obec o odpuštění poplatku. Lidé, kteří o to stojí, to využívají a my jim vždycky vyhovíme," vysvětlil Crha.

Odpuštění poplatků ve školkách je jen jednou z řady změn, které nový školský zákon zavádí. Norma má totiž od základů proměnit celé české školství. O tom, co, kdy a jak se budou žáci učit, mají do budoucna místo ministerských úředníků rozhodovat ředitelé škol.

Nynější předměty (dějepis, občanskou nauku, či zeměpis) v rozvrhu nahradí nové vzdělávací okruhy, jako třeba Člověk a svět, Člověk a příroda a podobně. Zákon, který má dnes schválit vláda, zavádí i státní maturitní zkoušku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz