Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Poslední naděje“ armády prošla vládou, Vondra uspěl s Bílou knihou

  15:25aktualizováno  19:17
Armáda má po schůzi vlády jasněji o své podobě v příštích letech. Skončí některé druhy techniky, třeba bitevní vrtulníky a protiletecké rakety. Vojákům naopak zůstanou stíhačky a budou pracovat na lepší součinnosti s NATO. Experti ale varují, že bez navýšení rozpočtu zbude z armády do roku 2020 jen torzo.

Bitevní vrtulníky Mi-24 sovětské výroby nejsou kompatibilní se systémy NATO, armáda se jich v následujících letech zbaví. | foto: AP

Alexandr Vondra má za sebou nezbytný krok (byť pouze jeden z mnoha), který musel učinit, aby mohl být jednou považován za úspěšného ministra obrany.

Takové je hlavní poselství z jednání vlády, která rozebírala měsíce připravovanou knihu změn v armádě. A Vondrovy úmysly posvětila.

Dokument sedm měsíců připravovali vojáci nejrůznějších hodností, civilisté, odborníci, bezpečnostní experti či ekonomové a členové armádních záloh.

"Vláda dnes jednomyslně schválila Bílou knihu obrany. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli, byla to práce sedm měsíců dlouhá," uvedl po jednání vlády ministr obrany Alexandr Vondra.

Kniha podle něj jako zrcadlo pravdivě ukazuje, jak na tom armáda je. Zároveň ale udává směr do budoucna. Dokument si bude moci přečíst každý. "Bílou knihu zveřejníme na webu ministerstva obrany zřejmě už v následujících dnech," slíbil mluvčí Jan Pejšek.

Klíčové změny

Jedenáct novinek, které čekají armádu, aby vůbec přežila

Konkrétní představy, jak se ozbrojené síly mají změnit, už jsou známé delší dobu. Například že se zmenší rozloha i počet vojenských újezdů (o rušení újezdu Brdy čtěte zde), že se změní kritizovaný systém zakázek na novou techniku nebo že armáda přijde o bitevní vrtulníky a protiletecké rakety.

Jenže to klíčové je, aby Vondra vůbec pro své kroky měl podporu vlády, což znamená nejen vzetí 168stránkového dokumentu na vědomí, ale jeho aktivní obhajobu a prosazování. Jak moc silnou podporu získal, to se teprve uvidí.

Dosavadní reformní materiály armády širší zastání postrádaly buď od samého začátku, nebo spadly pod stůl se změnou vlády. Ani teď to nebude úplně jednoduché. Opozici například vadí, že Česko nejdříve řeší směřování armády, přičemž dosud nemá novelizovanou Bezpečnostní strategii ČR.

Změny v technice

ZŮSTANE:

  • nadzvukové a podzvukové letectvo
  • radiolokátory s přímou vazbou na protivzdušnou obranu NATO
  • tankový prapor, ale jen do konce životnosti tanků; jeho smysl bude ještě posouzen
  • schopnost přípravy území pro přijetí spojeneckých posil v případě ohrožení

SKONČÍ:

  • protiletadlové raketové komplety velkého dosahu
  • bojové vrtulníky Mi-24/35
  • rozvoj mobilních pasivních sledovacích systémů
  • bojová vozidla pěchoty BVP-2 (o modernizaci BVP-1 dosud není rozhodnuto)
  • Centrum biologické ochrany Těchonín, nebude-li do poloviny roku 2012 nalezeno využití

Obavy a nedůvěru budí i zkušenosti z minulých let, kdy veřejnost z úst politiků a vojáků slýchala, že současné ubírání prostředků je nejzazší a poslední možná mez, načež se za pár let škrtalo dál.

Když nebude víc peněz, zbude z armády do deseti let torzo

Na Bílé knize zní nadějně upřímnost, s níž obranní experti i vojáci kritizovali řadu současných nešvarů.

Přiznávají, že armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce, čímž není pro mladé uchazeče o práci atraktivní. Otevřeně popisují plýtvání, k němuž v resortu dosud docházelo. A říkají, že dosažení "plných operačních schopností", které bylo před čtyřmi lety stanoveno na rok 2018, je zcela nereálné.

Stanovili proto tři scénáře vývoje. Pokud bude zachován současný rozpočet ministerstva obrany, zbude podle nich kolem roku 2020 z armády torzo neschopné plnit základní role a funkce. Při navýšení rozpočtu o 5 až 8 procent armáda udrží současné schopnosti. Aby se mohla rozvíjet, potřebuje ještě více peněz.

Pro rok 2011 rozpočet ozbrojeným silám přiřkl 44 miliard korun, což je 1,15 % HDP (respektive 3,7 procenta výdajů státního rozpočtu). Nikdy v minulosti přitom armáda nedostávala méně než 1,3 % HDP či než čtyři procenta výdajů rozpočtu.

Kritizované zakázky má zajistit nový úřad a agentura NATO

Jednou z nejsporněji vnímaných stránek armády a ministerstva obrany je systém nákupů nové techniky. Také ten čekají výrazné změny. Techniku půjde kupovat bez prostředníků - těmi jsou například firmy Omnipol či MPI Group - kteří čelí podezření z předražování zakázek.

Na úrovni ministerstva má nákupy techniky řídit Národní úřad pro vyzbrojování, Vondra také plánuje více používat Agenturu NATO pro údržbu a zásobování (NAMSA). Ta zjednodušeně řečeno sleduje, který členský stát Aliance chce koupit něco pro svou armádu, a pokud existuje zájem o stejný materiál, spojí jej do jedné zakázky (kde je jednotková cena nižší).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz