Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslat dítě na učňovský obor je nesmysl, odmítá Scio doporučení Dobeše

  15:33aktualizováno  17:42
Společnost Scio v pátek odsoudila doporučení ministra školství Dobeše ke zvýšení počtu odborně vyučených žáků. Podle ministra by se rodiče neměli bát poslat své děti na učňovské obory, jelikož se v budoucnu lépe uplatní. Proti studii se ale postavil Svaz průmyslu a dopravy ČR, který posílení učňovských oborů hájí.
Zvyšovat počet učňů je nesmysl, tvrdí Scio. Ilustrační foto

Zvyšovat počet učňů je nesmysl, tvrdí Scio. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ministr školství Josef Dobeš před blížícími se přijímačkami na střední školy vyzval rodiče, aby se nebáli poslat dítě na učiliště. Podle něj se tím zvýší šance, že najde v budoucnu práci. "Jde hlavně o absolventy strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů. Jsou to perspektivní obory," doporučil ministr.

ČR by měla počet učňů snižovat

Česká republika by se měla podle společnosti Scio, jejímž polem působnosti je zejména zjišťování a hodnocení výsledků vzdělávání, snažit počet učňů snižovat, a ne zvyšovat. Své závěry odůvodňuje obecným trendem v Evropě, kdy se počet vzdělaných lidí zvyšuje. Podle tohoto předpokladu bude v roce 2020 potřeba jen 15 procent zaměstnanců s nízkou kvalifikací oproti dnešním zhruba 20 procentům.

Předpokládaný vývoj poptávky po zaměstnancích v Evropě podle výše dosaženého

Předpokládaný vývoj poptávky po zaměstnancích v Evropě podle výše dosaženého vzdělání.

S tímto názorem ale Scio nesouhlasí a dokládá svá tvrzení řadou grafů, které mají dokázat opak. Ty vzešly z výsledků komplexní studie, která bere v úvahu řadu faktorů důležitých pro budoucí postavení zaměstnanců dle dosaženého vzdělání.

Podle Scia je v ČR dostatek vyučených. "Podíl vyučených v dospělé populaci patří k nejvyšším v Evropě," tvrdí zpráva. Z pohledu budoucího vývoje vidí Scio problém hlavně v rostoucích požadavcích na dosažené vzdělání i u pozic, které donedávna byly učňovské.

"Hnát žáky do učilišť znamená omezování jejich společenského uplatnění, investice společnosti do drahého vzdělávání učňů se nezúročí," tvrdí.

Za Dobešovým doporučením vidí Scio spíše zájmy učilišť bojujících o přežití či průmyslových lobby, která se snaží pojistit si levnou pracovní sílu bez vlastních finančních nákladů a sociální odpovědnosti. Scio poukazuje spíše na opačný problém, kdy se ČR potýká s nedostatkem lidí s kvalitním všeobecným vzděláním.

Scio poukazuje i na průzkum Národního ústavu odborného vzdělávání, podle kterého pracuje v oboru, v němž se vyučili, méně než polovina absolventů. Ministerstvo školství odmítlo studii komentovat a odkázalo právě na Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV).

"Jestli se mají zvyšovat (nebo snižovat) počty žáků v učebních oborech, závisí ze všeho nejvíc na potřebách zaměstnavatelů a na tom, jestli vyučení budou nacházet uplatnění na trhu práce. Statistika ukazuje, že vyučení absolventi mají v průměru větší nezaměstnanost než maturanti - jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými obory a regiony," uvedla tisková mluvčí NÚOV Zoja Franklová.

Proti Sciu se staví Svaz průmyslu a dopravy

Proti závěrům zveřejněné studie se postavil Svaz průmyslu a dopravy, který naopak tvrdí, že učňovské školství kolabuje a je třeba ho oživit. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj řadě firem existenční problémy z důvodu nedostatku odborně vzdělaných zaměstnanců. Odkazuje se přitom na šetření mezi 1 600 členskými firmami a závěry řady kulatých stolů, které pořádal.

"České ekonomice hrozí vážné problémy kvůli prohlubujícímu se nedostatku žáků v učilištích a středních odborných školách. Jak uvádí zveřejněná studie společnosti Scio, během příštích let se očekává jejich pokles až o 30 procent, přičemž oproti minulému roku nastoupilo na střední školy a učiliště o 16 tisíc žáků méně a některé školy nejsou naplněné ani z poloviny," tvrdí svaz průmyslu.

"I v budoucnu budou potřební vyučení lidé, byť souhlasíme s autory studie, že kvalifikační požadavky na dělnické profese se neustále zvyšují. Vycházíme však z prognóz, podle nichž bude v celoevropském měřítku potřeba v roce 2020 stále nejméně 15 procent pracovníků s nižší kvalifikací (...), je proto žádoucí udržet podíl maturitních a nematuritních oborů v poměru 70 ku 30 procentům," říká Miloš Rathouský, ředitel Sekce rozvoje lidských zdrojů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Obory je třeba zatraktivnit, míní NÚOV

Podle Národního ústavu odborného vzdělávání je potřeba především učební obory zatraktivnit tak, aby o ně vzrostl zájem mezi samotnými studenty. "Školy by měly do učebních oborů přitahovat žáky atraktivitou nabízených oborů a jejich kvalitou," míní Franklová. Podobně mluví i o samotných zaměstnavatelích.

Školám by k tomu měly pomoci i jednotné testy, které úřad připravuje. Ty by se měly stát zárukou toho, že absolvent ovládá své řemeslo na vysoké úrovni. "K jednotným zkouškám se už dobrovolně připojily tři čtvrtiny škol s učebními obory," uvedla Franklová. Určitá záruka kvality může podle ní přinést zvýšení prestiže učebních oborů a větší pravděpodobnost, že si je žáci společně s rodiči vyberou.

"Jsou zaměstnavatelé, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, ale nebylo by na místě nějakými zásahy shora nutit žáky, aby se do daných oborů hlásili. Když budou studovat obor, který je nezajímá, pravděpodobně ho nedokončí nebo v něm pak nebudou hledat práci," dodala.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Najdete na iDNES.cz