Poslankyně Machatá odešla z Unie svobody

  13:18aktualizováno  13:18
- Unie svobody přišla o jednu členku a poslankyni. Marie Machatá dnes dopoledne vystoupila z Unie svobody i z jejího poslaneckého klubu. "Jsem zklamána neschopností Unie svobody vést důsledně opoziční politiku a hlavně přicházet se skutečně věcnými tématy," řekla.
Poslaneckého mandátu se však nevzdá, ve sněmovně chce vystupovat jako nezávislá, ale hlasovat hodlá jako dosud s pravicovými stranami.

Kdyby se hlasovalo o důvěře případné vládě ODS, KDU-ČSL a US, hlasovala by Machatá - jak prohlásila - pro. "Jsem pravicový politik," pravila.

Uvedla, že současný stav politické scény je alarmující, přičemž vládu ČSSD zajišťuje povolební smlouva sociálních demokratů s ODS a "systém politických stran je zablokovaný kvůli osobním sporům".

Poslankyně Marie Machatá

- do Poslanecké sněmovny byla zvolena z druhého místa severočeské kandidátky, jedničkou byl současný první místopředseda unionistů Karel Kühnl. Před vstupem do unie byla členkou Občanské demokratické aliance (ODA). Ve sněmovně pracuje v ústavně-právním výboru a od letošního ledna je členkou vyšetřovací komise, která se má zabývat údajnou korupcí při privatizaci SPT Telecom.
- letos v lednu byla hlavní předkladatelkou novely volebního zákona, která měla českým občanům žijícím v cizině umožnit volbu do parlamentu na zastupitelských úřadech. Poslanci tento návrh zamítli.
- letos v únoru byla před Republikovým shromážděním US navržena jabloneckou organizací do funkce místopředsedy strany. V konkurenci více než deseti uchazečů o čtyři místopředsednická křesla nezískala potřebnou podporu delegátů a neuspěla v prvním kole.
- narodila se 9. května 1954. Studovala na pedagogických fakultách v Hradci Králové, v Praze (obor defektologie) a na Komenského univerzitě v Bratislavě. Původně se zabývala poradenstvím v oblasti psychomotoriky. Před loňskými volbami do sněmovny pracovala na Okresním úřadě v Jablonci nad Nisou. Machatá je rozvedená a má jednoho syna.


"Prázdná hesla se střídají s urážkami a věcné řešení problémů se přitom odkládá," dodala Machatá. Odchod z Unie svobody podle poslankyně znamená, že je třeba se pokusit o jiný politický styl, který by občanům této země nebyl cizí.

V písemném prohlášení vyzvala politiky se stejným názorem na politickou scénu, aby se pokusili o změnu uvnitř svých politických stran nebo se k ní přidali. "Moje rozhodnutí je i reakcí na poselství, které politickým stranám dali občané volbou senátora Fischera," napsala v prohlášení. Nezávislý kandidát Václav Fischer získal již prvním kole doplňovacích senátních voleb v Praze přes 71 procent hlasů a s velkým náskokem zvítězil před kandidáty politických stran.

Vedení Unie svobody je překvapeno
Odchod Machaté vedení US zaskočil. "Překvapilo nás to. Nedala najevo, že by s něčím nesouhlasila," tlumočil dnes slova předsedy unie Jana Rumla jeho mluvčí Patrik Nacher. "Ničím nenaznačila nic takového, ničím nenaznačila svůj zásadní nesouhlas s politikou Unie svobody," reagoval místopředseda unie Karel Kühnl. Machatá se dokonce zúčastnila sobotního jednání Unie svobody v Chomutově.

Podle kuloárových informací však unionisté odchodem Machaté zase tolik neztrácejí - její legislativní aktivita se prý takřka rovnala nule; za rok a čtvrt svého poslancování předložila údajně jediný pozměňovací návrh zákona.


Machaté vadila čtyřkoalice
Poslední kapkou pro rozhodnutí Machaté byl vznik čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU a podpis takzvané svatováclavské koalice bez předchozího projednání uvnitř strany.

Upozornila, že její jednání není namířeno proti politickým stranám jako takovým, ale proti jejich současnému stavu, "kdy základním parametrem chování je pouhý boj o mocenské pozice, což ...ohrožuje budoucnost ČR".

Určité spekulace o možných přesunech v Poslanecké sněmovně se objevily již letos v červnu. Předseda ČSNS Jan Šula tehdy oznámil, že o vstupu do své strany jedná s několika poslanci, kteří "nejsou spokojeni se současnou situací na politické scéně". V médiích se objevila jména poslance ODS Jiřího Payna a právě Marie Machaté. Oba podobné spekulace odmítli a Machatá je označila za "velice iracionální".

Odchodem Machaté případná koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, která dosud disponovala ve sněmovně 102 hlasy, přišla o jedno křeslo. Jednání sněmovny se dlouhodobě neúčastní také někdejší předseda lidovců Josef Lux, který se nyní zotavuje v USA po transplantaci kostní dřeně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Ústup z Afghánistánu by byla zbabělost, řekl prezident Zeman velení armády

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš na velitelském shromáždění Armády...

Prezident Miloš Zeman se na úterním velitelském shromáždění české armády vyslovil pro posílení české vojenské...

Údajný únos Babiše mladšího vyšetřuje speciální tým. Předvolal si i premiéra

Ministra vnitra Jan Hamáček (na snímku) a první náměstek policejního prezidenta...

„Garantuji nestranné vyšetření Čapího hnízda,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Ten...

Opozice žádá Hamáčka, ať nedrží vládu, když bude v jejím čele Babiš

Šéfové pěti opozičních stran vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě...

Pětice opozičních stran společně vyzvala předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby přehodnotil podporu vládě, v jejíž čele je...

Najdete na iDNES.cz