Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrola kotlů i účinnější boj obcí proti zápachu. Výbor kývl na novelu

  18:27aktualizováno  18:27
Sněmovní výbor pro životní prostředí doporučil ke schválení vládní návrh zákona o ochraně ovzduší, který mimo jiné zavádí kontroly domácích topenišť. „Úřady budou moci zasáhnout proti notorickým paličům," řekl poslanec Václav Zemek z ČSSD. V rámci pozměňovacích návrhů se podařilo prosadit také nástroj pro boj se zápachem v obcích.

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pozměňovací návrh senátorky Jitky Seitlové má pomoci více než 600 obcím, které si stěžují na nedostatečné pravomoci v oblasti vymáhání ochrany před zápachem. Podle pozměňovacího návrhu by ministerstvo mělo stanovit definici obtěžujícího zápachu a minimální emisní limity pachových látek (více zde).

„Starostové obcí se obracejí na senátory i poslance, protože lidé podávají obrovské množství stížností a neví si s tím rady. Současná právní úprava neumožňuje účinnou ochranu před zápachem,“ upozornila poslance Seitlová. Právě stanovení minimálních limitů by mohlo pomoci při vymáhání ochrany, kterou by zajišťovala například Česká inspekce životního prostředí.

Ministerstvo životního prostředí zaujalo k návrhu neutrální postoj. „Domníváme se, že máme dostačující prostředky, aby se docílilo toho, co senátorka Seitlová navrhuje,“ uvedla Berenika Peštová, náměstkyně pro řízení sekce technické ochrany životního prostředí.

Ředitel odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič už dříve připustil, že bude potřeba zaměřit se na praxi a pomoc krajským úřadům tak, aby si dokázaly s konkrétními situacemi lépe poradit.

Kontroly namířené proti notorickým paličům

Zákon o ochraně ovzduší proslul zejména kontrolami domácích topenišť, které by měly zabránit spalování zakázaných materiálů v kotlech (více čtěte zde). Kontroly by probíhaly až po opakovaném upozornění na spalovací zdroj a předcházelo by jim zaslání výzvy a poučení o správném topení v kotli. „Nehrozí tam msty ani plošné kontroly domácností. Úřadům to dává možnost zasáhnout proti notorickým paličům, což není v této chvíli možné,“ uvedl ve středu před výborem poslanec Václav Zemek z ČSSD.

Podobně se už dříve vyjádřil také Kurt Dědič: „Zákon o kontrole spolu se zákonem o ochraně ovzduší definují postup, jakým způsobem bude kontrola provedena. Přístup do domácnosti by měl být omezen pouze vstupem k tepelnému zdroji (kotli) a používaným palivům. Samotná kontrola by pak neměla sloužit k jiným účelům, než právě ke kontrole kotle a jeho příslušenství. Proti výsledku kontroly je také se možné odvolat.“ (více jsme psali zde)

Skleníkové plyny z dopravy se sníží jen o 3,5 procenta

Ministerstvo ve středu podalo celkem sedm pozměňovacích návrhů k zákonu o ochraně ovzduší . Jeden z nich má upravit závazek České republiky, podle něhož měla do roku 2017 snížit emise skleníkových plynů z dopravy o čtyři procenta. „Ukázalo se, že nejsme schopni naplnit cíl. Šli jsme proto na hodnotu 3,5 procenta,“ vysvětlila výboru náměstkyně Peštová.

Do roku 2020 má desetina paliv pro auta v EU pocházet z obnovitelných zdrojů a zároveň se má do té doby snížit emise skleníkových plynů z dopravy o šest procent proti roku 2010 (více čtěte zde). EU už nařídila povinně snížit emise o 2 % do roku 2015 a Česku se to podařilo splnit. Pro rok 2017 byl členským státům doporučen dobrovolný mezicíl snížit emise o 4 %.

Návrh souvisí s povinným přimícháváním biopaliv do benzinu a nafty - v každém litru motorové nafty je 6 % bionafty a v benzinu 4,1 % bioetanolu. V Česku se tím zabývají dodavatelé pohonných hmot jako Čepro, Unipetrol, MOL, Shell nebo Agrofert (do holdingu Agrofert patří i společnost MAFRA, vydavatel portálu iDNES.cz, pozn. red.).

Zástupci ministerstva ve středu prosadili také nástroj proti daňovým únikům v oblasti biopaliv. Podvodníci v současnosti nechávají přejíždět vlaky s bionaftou přes hranice sem a tam, aby papírově znásobili nakoupený objem biosložky a splnili tím povinnost přimíchávat ji do svých produktů. Čestné prohlášení u přeshraniční přepravy má vícenásobnému započítávání objemu čistého biopaliva zabránit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Část zákonodárců podpořila dva uchazeče o Hrad, někteří dokonce tři

Pětice prezidentských kandidátů se sešla na 4. ročníku Broumovských diskuzí...

Čtyři poslanci podepsali nominaci všech tří kandidátů na prezidenta, kteří byli k volbám připuštěni na návrh členů...Najdete na iDNES.cz