Bývalý moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný.

Bývalý moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný. | foto: Adolf Horsinka

SPD kritizuje „parazity", její poslanec vydělává na byznysu s chudobou

  • 1201
Strana SPD Tomia Okamury sice příjemce dávek označuje za parazity, její nově zvolený poslanec Lubomír Volný však vydělává na nouzi romských rodin závislých na příspěvcích na bydlení. Politik jim draze pronajímá dva zchátralé domy v Ostravě. „Měsíčně platíme dvanáct tisíc korun,“ říká jedna z nájemnic. Stejně velký městský byt lze pronajmout za tři tisíce.

Volný koupil v romském ghettu ve čtvrti Přívoz dva třípatrové domy. Za první zaplatil v roce 2013 podle kupní smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, 1,25 milionu korun. Za druhý dům o rok dříve 1,95 milionu.

Obyvatelé domů podle svých tvrzení platí měsíčně Volnému 10 až 15 tisíc korun. Podle realitních makléřů by se přitom zdejší nájemné mělo pohybovat v jiných částkách. 

„Za byt 3+1 o standardní velikosti a se standardním vybavením se v Ostravě platí běžně kolem 10 tisíc korun. V lokalitě, jako je ta v Přívozu, by to vzhledem k její pověsti a lidem, kteří tam žijí, mělo být o 20 až 30 procent méně,“ míní Zdeněk Rolák z ostravské Comfort reality.

Většina lidí v této lokalitě žije z dávek, u soukromníků bydlí zejména ti, kteří mají dluhy a exekuce. „I když si nevedeme přesnou statistiku počtu lidí na sociálních dávkách přímo v této ulici, je to, že dávky pobírají, vysoce pravděpodobné. Je to lokalita patřící mezi sociálně vyloučené,“ řekla vedoucí sociálního odboru v Ostravě-Přívozu Dagmar Bradová.

Paraziti nemají šanci

Poslanec Volný původně s MF DNES nekomunikoval, následně pozdě večer zaslal prohlášení, ve kterém tvrdí, že se považuje za oběť systému a ne za kořistníka. „Byl jsem to já i se svou rodinou, kdo musel utéct ze svého vlastního domu, protože se v něm nedalo bezpečně a v klidu žít, a byl jsem to já, komu klesla cena nemovitostí zřejmě až o padesát procent. Byty pronajímám pouze občanům České republiky, kteří zvládnou život tam, odkud jsem já i s rodinou utekl, protože my jsme život v této oblasti opravdu nezvládli,“ tvrdí Volný. 

Z kupních smluv však vyplývá, že domy koupil od původních vlastníků, jeden například po zemřelé majitelce. „Do té doby to byl slušný dům, pak sem nastěhoval Romy a dopadlo to takhle,“ říká soused.

Volný odmítá, že nájemné v jeho domech je vysoké. „Nikdo neplatí přemrštěné nájemné a jeho výši jsem opakovaně snižoval. Výnosy z domů jsou do nich pravidelně reinvestovány. Do funkčnosti, nikoliv vzhledu domů,“ doplnil poslanec.

MF DNES se snažila získat i vyjádření předsedy SPD Tomia Okamury. Ten na otázky zaslané SMS zprávou ohledně byznysu svého poslance nereagoval.

Obce a města mají od června díky novele zákona o pomoci v hmotné nouzi možnost určit lokality, ve kterých stát nebude novým nájemníkům vyplácet doplatky na bydlení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video