Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanec Pohanka se vrátil a slíbil hlas Paroubkovi

  9:24aktualizováno  11:36
Poslanec Michal Pohanka, který ve středu vystoupil z ČSSD, nečekaně dorazil do Sněmovny. V předchozích dvou dnech se ukrýval na neznámém místě a se stranou nekomunikoval. Mimo jiné se setkal s šéfem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. Ten řekl, že už netrvá na tom, aby Pohanka složil mandát.
Zdeněk DoleželÚTĚK POHANKY Z ČSSD
Vše o případu zběhlého poslance

Michal Pohanka ve Sněmovně promluvil s Davidem Rathem, místopředsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Po 11. hodině z budovy opět zmizel, aniž by promluvil s novináři.

"Odjel z bezpečnostních důvodů, cítí se být pod velkým psychickým tlakem a pod tlakem médií. Co jste potřebovali slyšet, to jste slyšeli od pana předsedy Paroubka, dále se k tomu pan Pohanka nebude vyjadřovat," uvedla mluvčí ČSSD Květa Kočová.

Paroubek: Trvám na svém
Po odchodu Pohanky čelil Jiří Paroubek otázkám, zda nezakázal Pohankovi před novináři vystoupit. "Není to pravda," tvrdil Paroubek. "Kdyby chtěl říct něco jiného než já, tak by tady mezi vámi byl."

Bývalý premiér dále trval na svých předchozích slovech o tom, že za údajným tlakem na Pohanku nestojí ČSSD, ale nejspíš policejní složky, a to zřejmě na zakázku ODS. Explicitně však tato obvinění  nezopakoval. "Nechci se k tomu vracet, ale na svých slovech trvám," řekl.

Bude hlasovat s námi, věří Paroubek
Záhy po setkání s Pohankou řekl, že řadu věcí považuje za nedorozumění. "Pokud jde o nějaké programové věci, tak jsme se shodli, že mezi námi nejsou žádné rozdíly. Ze schůzky měl prý velmi pozitivní dojem. "Je jenom škoda, že se neuskutečnila předevčírem."

"V naprosté většině případů bude Michal Pohanka hlasovat jako členové klubu ČSSD, bude tedy spolupracovat," dodal.

Na otázky, o jaká nedorozumění šlo, odmítal Paroubek odpovídat. "Prostě to byla nedorozumění, už to nechci dál komentovat," prohlásil.

Sobotka: Budeme dále jednat
Bohuslav Sobotka po schůzce se zběhlým poslancem potvrdil slova svého šéfa. "Poměr sil ve Sněmovně daný volbami se podle našeho názoru nezměnil, a to vzledem k tomu, že poslanec Pohanka deklaroval, že je zásadních věcech připraven hlasovat se sociální demokracií," řekl novinářům. "Určitě spolu budeme ještě jednat o jednotlivých tématech," dodal.

Také Sobotka se vyhnul otázkám, v čem tkvělo nedorozumění a jestli Pohanka řekl něco bližšího o svém sledování, případně jestli odvolal svá slova, že za tím stojí ČSSD. "To teď není podstatné, řekl jen Sobotka."

Když poslanci přerušili jednání, aby se stranické frakce domluvily, jak budou hlasovat, Michal Pohanka v klubu ČSSD neseděl. Šéf klubu Michal Hašek novinářům řekl, že ho ráno Pohanka ani nepozdravil. Dodal ale, že je rád, že přišel jeho kolega do práce.

První možnost dostal Rath
Bezprostředně po příchodu do Sněmovny se Pohanka s nikým nebavil. Mluvčí ČSSD Květa Kočová iDNES.cz řekla, že do stranického klubu nezašel.

Do jednacího sálu rebelující poslanec dorazil mezi prvními. S novináři nemluvil, řekl jen, že se za chvíli vrátí. Pak zmizel s místopředsedou poslanecké frakce ČSSD a svým někdejším nadřízeným z ministerstva zdravotnictví Rathem do kuloárů.

Rath: Pohanka působí vystrašeně
"Působil na mě vystrašeně, skutečně jsem z něj měl dojem člověka, který má strach," řekl po setkání se svým kolegou iDNES.cz David Rath.

Je však prý přesvědčen o tom, že za nátlakem, o kterém Pohanka mluví, nestojí ČSSD.

"Sociální demokracie nedisponuje takovými prostředky," řekl Rath. Narážel na slova Michala Pohanky, který některým médiím řekl, že je sledován a že se bojí ČSSD.

"Na mě to dělá dojem práce nějakých policejně-zpravodajských složek, které mu sdělují, že po něm jde ČSSD," řekl Rath. "Přitom po něm jde někdo úplně jiný," domnívá se.

Podle Ratha jsou za Pohankovým údajným sledováním policejní hry. "V současné době je ministrem vnitra pan Langer, jak ho znám, tak by se mu takové hry líbily," řekl Rath.

Na otázku iDNES.cz, proč Pohanka nejdříve mluvil s ním, Rath řekl, že jsou přátelé. "Důvěřuji mu. A svůj vztah k němu nezměním, pokud se tedy neukáže, že jeho chování je motivováno nějakým ´úplatkem ODS´."

Langer: Rath vykazuje známky duševní poruchy
"Toto jsou projevy člověka, který vykazuje známky duševní poruchy. Opakovaně zaznívají nesmysly, hlouposti, na které normální člověk už reagovat nebude. Svět kolem nás není svět pana Ratha a Paroubka," řekl iDNES.cz v reakci na Rathova slova ministr Ivan Langer.

Znovu odmítl jakékoliv spojení ODS s údajným pronásledováním Michala Pohanky. "Přál bych si, aby Rath i Paroubek dostali konečně rozum a uvědomili si, že jsou ústavní činitelé, nikoliv zaměstnanci Mikulovské vinárny v Olomouci."

Pohanka: Mám strach z ČSSD
Poslanec Michal Pohanka, který se ve středu náhle rozhodl vystoupit z ČSSD, tvrdil, že má strach ze sociální demokracie. Tři dny se skrýval na neznámém místě. MF DNES řekl, že požádal policii o ochranku. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz