Radarový systém. Ilustrační foto.

Radarový systém. Ilustrační foto. | foto: Petr Pravda, Technet.cz

Poslanec ČSSD viděl radar USA. Jsem pro, vzkázal

  • 211
Americký protiraketový radar na Marshallových ostrovech neohrožuje své bezprostřední okolí, ani příliš nezasahuje do života místních obyvatel. Tak zní "poselství" sociálního demokrata Miroslava Svobody, který si spolu s dalšími poslanci zařízení prohlédl.

Protiraketový radar

Čeští zákonodárci zamířili na Marshallovy ostrovy, protože pokud se na tom Praha a Washington dohodnou, bude zdejší zařízení přesunuto do Česka.

Místopředseda branného výboru Sněmovny Svoboda je pro jeho výstavbu, většinový názor v ČSSD je ale proti základně.

"Není to vojenská základna v pravém slova smyslu, jak jsem si ji představoval. Nikde tam není jediný voják. Celé zabezpečení je v tom, kdo na ten ostrov přijíždí. Jinak je to městečko, kde lidé normálně žijí," řekl poslanec.

Mechanická část pro Česko
Zdravotní riziko kvůli záření podle Svobody není ani v bezprostřední blízkosti radaru. Zařízení například vysílá paprsek asi sto metrů nad školou, která stojí nedaleko něj, uvedl.

Při prohlídce radaru prý čeští zákonodárci viděli i simulaci útoku íránské mezikontinentální rakety. "Do Prahy letí 14 minut, do Londýna 17 minut a na
území USA 22 minut," řekl Svoboda.

Američané umístili protiraketový radar na Marshallovy ostrovy v roce 1997. Jeho mechanickou část chtějí případně demontovat a postavit v Česku. Elektronická zařízení by ale měl český radar dostat nová, vysvětlil Svoboda.

Na prohlídku tichomořské základny USA jeli čeští zákonodárci na pozvání Američanů. Cesty se zúčastnili dva senátoři a šest poslanců, tři z ODS a tři z ČSSD. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video