Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanec Benda získal titul doktora práv zřejmě neoprávněně

  19:28aktualizováno  21:49
Poslanec ODS Marek Benda, který studoval v Plzni, přišel ke svému titulu doktor práv asi neoprávněně. Uvedla to Česká televize. Bendova práce je shodná s jeho magisterskou. Navíc rozsahem neodpovídá parametrům rigorózních prací, je přibližně poloviční. Bendovým konzultantem byl bývalý proděkan Kindl spojený se současnou aférou.

Podle Bendy je práce na vysoké úrovni, takže si za ni dva tituly zaslouží. | foto: Otto Ballon Mierny

Reportéři pořadu 168 hodin zjistili, že Bendova rigorózní práce s názvem "Restituční proces v 90-tých letech" je zřejmě v rozporu s pravidly univerzity. Je naprosto shodná s jeho předchozí diplomovou prací, díky níž předseda ústavněprávního výboru získal titul Mgr.

"Je naprosto výjimečné, že se uznává diplomová práce i jako rigorózní. Stává se to u mimořádných prací párkrát za rok," řekl MF DNES Petr Bezouška z plzeňské právnické fakulty. Právě on na aféru s plagiáty vědeckých prací a rozdáváním titulů prominentům jako první upozornil.

Jen 57 normostran

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková v pořadu Otázky Václava Moravce řekla, že problém není v tom, že diplomová práce byla uznána i jako rigorózní. Otázkou je však podle ní rozsah práce.

Přečtěte si Bendovu práci

Benda diplomovou a zároveň rigorózní práci zveřejnil na svých webových stránkách.

Česká televize spočítala, že Bendova práce je moc krátká. Rigorózní práce musí mít délku nejméně sto normostran po 1 800 znacích. Benda sice popsal stran 109, použil ale velké písmo i řádkování. Při přepočítání na normostrany tak práce čítá jen 57 stránek, uvedla ČT.

"Ta práce byla uznána jako rigorózní, tak jsem ji jenom nechal převázat," vysvětlil Benda shodné práce. Brání se tím, že je práce na tak vysoké úrovni, že si za ni dva tituly zaslouží.

Kindl: Písmenka nepočítám

Konzultanta Bendovi dělal bývalý proděkan Kindl. "Já se přiznám, že mám ke svým studentům důvěru, já ty jejich práce čtu, zabývám se jejich myšlenkami, ale nepočítám písmenka," řekl ČT.

Na Bendovu práci si dobře vzpomíná. "Velmi se mi líbila, velmi vybočovala ze standardu, a to směrem vzhůru," dodal.

Experti oslovení Českou televizí ale tvrdí, že Benda nesplnil požadavky rigorózních prací. Už diplomová práce byla podle nich co do obsahu průměrná. Práci prý chybí například přesah. Poslanec ale trvá na tom, že je jeho práce výjimečně dobrá. Mimo jiné namítá, že práce zahraniční přesah má, protože se zabýval judikaturou evropského soudu.

"To není rigorózní práce," prohlásil rozhodně Pavel Koukal, odborný asistent na katedře občanského práva Masarykovy univerzity v Brně.

"Všechny podněty, které získá fakulta, prověří nezávislá komise zřízená rektorem," slíbil prozatímní děkan fakulty, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Nová komise ZČU už zkontrolovala stovku z celkových pěti set studentů, problematických je asi deset absolventů. - čtěte Komise prověřila stovku plzeňských studentů, sporných je asi deset

Benda je dalším z řady vlivných osobností, které získaly na plzeňské právnické fakultě titul nestandardním způsobem. Před týdnem vyšlo najevo, že svou práci opsal dlouholetý šéf městské policie Luděk Hosman. Podle jeho právníka Radka Ondruše to ale byla chyba fakulty, protože si plagiátu měli všimnout vedoucí a oponent práce. - přečtěte si Šéf strážníků obhájil v Plzni plagiát. Podle jeho právníka je to chyba školy

poradili mi to, říká poslanec

Řídil jsem se radou starších a zkušenějších. Všichni mi to uznali, nemohou teď říkat, že to je špatně, tvrdí Benda.

Jak je možné, že je vaše rigorózní práce totožná jako diplomová?
Jednoduše. Při doktorandském studiu jsem požádal děkana Zachariáše, aby mi mou diplomovou práci uznal i jako rigorózní. Práci jsem nejdříve odevzdal v roce 2008 jako diplomku a letos jsem ji vzal, nadepsal rigorózní a nechal znovu svázat.

Je normální, že za jednu práci dostane student dva tituly?
No... Je to možné, tak bych to řekl. Není to úplně normální. Poradili mi to starší a zkušenější. Říkali: zkus si diplomovou práci rovnou napsat kvalitnější a pokus se ji obhájit na jedničku, aby sis ji mohl přihlásit i jako rigorózní. Jinak se už nikdy nedokopeš k tomu, aby sis titul JUDr. udělal. Přesně touto radou jsem se řídil. Všichni mi to uznali, nemohou teď říkat, že to je špatně.

Vaše práce prý neodpovídala předpisům. Měla sice požadovaných sto stran, ale řádkování bylo roztažené. Když se text převede do běžné velikosti, má vaše práce jen 57 stran.
Práce má osvědčit především schopnosti studenta. Jestli se někdo chce točit na tom, že to převede do wordového souboru a začne počítat znaky, tak prosím. Myslím, že bylo málo lidí, kteří byli tak strašně opatrní při svém studiu, aby všechno bylo v pořádku, jako jsem byl já.

Ale proč jste psal práci tak roztaženým písmem?
Heleďte, někde jsem si našel, jak může řádkování a font písma vypadat. Nevymyslel bych si to. Asi někde ve fakultních předpisech. Už si to nepamatuji. Práce má ukázat odbornou kvalitu a ne počet úhozů. Kdyby po mě chtěli počet úhozů, měli to tam napsat.

Šéfem vaší práce byl Milan Kindl, který údajně usnadňoval vlivným lidem studium a zavazoval si je tak. Udělal jste pro něj někdy něco?
To mohu vyloučit. Pan Kindl po mě nikdy nic nechtěl, to je všechno nesmysl.

Věříte poslanci Bendovi, že získal titul na plzeňských právech řádným způsobem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

NE 8119

ANO 516

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz