V den stávky přišel premiér Petr Nečas do parlamentu pěšky. Urazil prý asi tři kilometry. Polovina poslanců se ráno do práce přijít vůbec neobtěžovala.

V den stávky přišel premiér Petr Nečas do parlamentu pěšky. Urazil prý asi tři kilometry. Polovina poslanců se ráno do práce přijít vůbec neobtěžovala. | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanců dorazila do práce polovina. Premiér pěšky, Skokan na babetě

  • 132
V den stávky dorazila ráno do práce jen zhruba polovina poslanců. Někteří přitom přišli pěšky, například premiér Petr Nečas. A jako první udělali poslanci to, co předseda vlády slíbil odborům - odložili schvalování reformy zdravotnictví ministra Leoše Hegera. Přes absenci ve Sněmovně poslanci o část platu nepřijdou.

Před dolní komorou parlamentu bylo ráno nebývale mnoho policistů a na začátku Sněmovní ulice byli připraveny kovové zátarasy. "Dnes demonstranti ke Sněmovně neprojdou," řekl iDNES.cz jeden z policistů.

Podle zákona se nesmí demonstrovat do sta metrů od parlamentu, ale v minulosti bylo běžné, že se protestující dostali až před vchod do Sněmovny a nikdo jim v tom nebránil.

Ve čtvrtek nebývá obvykle program jednání dolní komory tak nabitý, přesto byla účast poslanců při jednání ve Sněmovně ráno tristní. Polovina lavic byla dopoledne prázdná a účast příliš nevylepšila ani mimořádná schůze ke skandálu, kterému čelí ministr Alexandr Vondra kvůli zakázce firmě ProMoPro.

Premiér šel pěšky do práce asi tři kilometry. Bez ochranky

"Šla jsem do práce pěšky, nemám to daleko," hlásila šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake, která bydlí na Malé Straně. Pěšky z podstatně vzdálenějších Dejvic údajně dorazil také poslanec ČSSD Ivan Ohlídal.

Poslanec VV Viktor Paggio přijel do Sněmovny na skútru, jeho stranický kolega a někdejší liberecký hejtman Petr Skokan dorazil z pražské části Košíře na babetě.

"Hezké počasí, příjemná procházka, já jsem spokojený," řekl Nečas. Část cesty sice jel autem, ale pěšky prý urazil asi tři kilometry. Poslanci TOP 09 a Starostů přišli v červených tričkách s nápisem "Odpovědní pracují".

Poslanci TOP 09 v den stávky dorazili v tričkách s nápisem Odpovědní pracují.

Přednost pochodu s demonstrujícími odboráři před písemnými interpelacemi ve Sněmovně dal například bývalý premiér Jiří Paroubek. Pochodu odborářů proti vládním reformám se zúčastnil i současný šéf strany Bohuslav Sobotka.

Politici splnili slib, který dali odborářům. Odložili zdravotní reformu

Dolní komora parlamentu splnila slib, který dal premiér Petr Nečas odborářům, i k když tím čtvrteční stávku neodvrátil. Sněmovna odsunula hlasování o první části zdravotní reformy. Ministr Leoš Heger poslancům oznámil, že zákon, který má umožnit připlácení za nadstandardní péči, vláda nejprve znovu projedná s odbory a zaměstnavateli při jednání tripartity.

Sněmovna měla zákon původně schvalovat tento týden. Zákon, který připravil Heger, zvyšuje poplatek za den pobytu v nemocnici ze 60 na 100 korun. Nově by se mělo platit 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu, jak je tomu nyní. Léky pod 50 korun by si měli pacienti platit sami. Nebude se na ně vztahovat všeobecné zdravotní pojištění.

Odvrátit stávku se ale ani odsunutím zdravotní reformy nepodařilo. Opoziční ČSSD, která podporuje požadavky nespokojených odborů, chce zákon, pokud bude přijat, napadnout u Ústavního soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video