ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: SXC

Poslanci zvýšili po deseti letech příspěvek na péči o deset procent

  • 47
Po deseti letech se zvyšuje příspěvek na péči a to od letošního srpna o deset procent. Pro byli přítomní poslanci, nikdo se ani nezdržel hlasování. Dostávají ho lidé, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, ať už jde o zdravotně handicapované, či nemohoucí seniory.

„Příspěvek na péči zavedla v roce 2006 vláda pod vedením ČSSD. Po téměř deseti letech je to tak znovu vláda vedená sociální demokracií, které se podařilo tento příspěvek plošně valorizovat. Dlouholeté zmrazení příspěvku na péči vnímám jako jednu z chyb pravicových vlád, která dostala postupně řadu zejména těžce zdravotně postižených do složité finanční situace. Jsem rád, že se ji nyní podařilo naší vládě napravit,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka po schválení zákona.

Původně vláda chtěla zvýšit příspěvek o pět procent v polovině roku a o dalších pět procent od ledna. Státní rozpočet by to vyšlo na půl miliardy od poloviny roku a další miliardu korun za dalších šest měsíců.

Národní rada osob se zdravotním postižením ale požadovala přidání o deset procent od ledna. Poukazovala na to, že se dávka několik let nevalorizovala, ceny rostly a kabinet v době hospodářského růstu přidává všem, neměl by tedy zapomínat ani na lidi odkázané na pomoc druhých.

Vláda nakonec zvolila kompromis, že se příspěvek zvýší rovnou o deset procent, ale ne už od poloviny roku, ale až od srpna. Zákon, pro který zvedlo ruku všech 161 přítomných poslanců, ještě musí potvrdit Senát a prezident.

Příspěvek na péči se vyplácí od roku 2007. Postižení a senioři si za něj mají zajistit opatrování v nějakém zařízení či pomoc doma. Dospělí nyní dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4 000, 8 000 nebo 12 000 korun a děti tři, šest, devět nebo dvanáct tisíc korun. Příspěvek pobíralo na konci roku 337 800 lidí.

Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková neprosadila zrušení pravidel pro přiznávání příspěvků, které zavedla reforma bývalého exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09. Podporu naopak získal návrh Víta Kaňkovského z KDU-ČSL, který umožní rychlejší přidělení dávky například lidem po těžkém poškození míchy, mozku nebo po amputaci končetin.

Nyní se řízení v době pobytu v nemocnici přerušuje a po návratu pacienta domů rodina nemá peníze na zajištění služeb. Změna umožní zahájení řízení o příspěvku, pokud by hospitalizace trvala déle než 60 dnů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video