Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci zvolili staronovým ombudsmanem Motejla

  14:30aktualizováno  16:49
Poslanci v tajné volbě zvolili staronovým ombudsmanem Otakara Motejla. S devětadevadesáti hlasy na celé čáře převálcoval aktivistu Johna Boka (35 hlasů), bývalého rektora Jiřího Witzanyho (9) a senátorku Jitku Seitlovou (6). Motejl by podle svých slov teď chtěl svou práci dělat trochu jinak.

Bývalý advokát a šéf Nejvyššího soudu Otakar Motejl bude ombudsmanem dalších šest let. | foto: David Neff

V půli prosince vyprší Otakaru Motejlovi dosavadní mandát. Nástupce poslanci hledali mezi dvěma kandidáty, které navrhl Senát (Seitlová, Motejl) a dvěma prezidentovými muži (Bok, Witzany). Hlasovali v tajné volbě.

PROFILY ČTYŘ KANDIDÁTŮ

Otakar Motejl byl mezi kandidáty jediným právníkem.

Někdejší advokát, po revoluci šéf Nejvyššího soudu a ministr spravedlnosti, byl do zbrusu nového úřadu ombudsmana zvolen poprvé v roce 2000. Jak už dříve řekl, cítil, že šanci na znovuzvolení má. "Kdybych nepočítal s variantou, že se stanu ombudsmanem i v druhém období, tak bych do toho nešel. Cítím se rozjetý, nastartovaný."

Motejl: Nevím, jestli to dokážu dělat jinak
Znovuzvolený ombudsman v telefonickém rozhovoru s redaktorkou iDNES.cz žertoval, cítí prý úlevu, ale zároveň pochybnosti. "Byl jsem hrozně nervózní," prohlásil nejprve vážným hlasem. "Ne, dělám si legraci, moc nervózní jsem nebyl. Znamená to zas jen práci a práci."

"Nutí mě to najednou se zamyslet, jestli jsem udělal dobře, že jsem šel do volby znovu. Je to závazek. Nemá asi smysl dělat to úplně stejně, teď si ale nejsem moc jist, jestli to dokážu dělat jinak."

Do důchodu bych nešel
Před měsícem mluvil Otakar Motejl odvážněji, tvrdil, že má chuť a energii do nového období jít. "Když si obouváte boty, tak se vám chce ještě běhat, potom, když máte běhat, tak si říkáte, jestli si boty zase nezout."

"Ale jistě, ta práce rozdělaná, musím pracovat dál. Ta zakázka je jasná, lidi od vás něco chtěj a vy to pro ně máte udělat. Jde spíš o nějaké korektury navenek, například v komunikaci. A to i v komunikaci s vámi novináři, chtěli bychom najít nějaký inteligentnější systém."

Přemýšlel nad tím, co by dělal, kdyby zvolen nebyl? "To víte že jo, krásný představy jsem měl. Jak si budu číst, užívat." Do důchodu by prý nešel. "Něco bych si našel, dal bych si inzerát. Nicnedělajícím důchodcem bych nejspíš nebyl."

Ombudsman chce vydávat bulletin
V rozhovoru s iDNES.cz několik týdnů před volbou Motejl deklaroval, že má i pro druhou šestiletku cíl. "V prvním období šlo hlavně o nalézání metod. Ale objem řešených případů začíná směřovat k určitým zobecněním, problémy se opakují, nabízí se vytvoření škály nějakých zobecňujících dokumentů, které by pomáhaly státní správě, Sněmovně by signalizovaly případné nedostatky v zákonech," řekl v listopadu iDNES.cz.

Poslancům dosud podává ombudsman každý rok výroční zprávu. "Ale oni to zas tak neprožívají. Předpokládám, že bude-li zpráva obecnější, vyvolá v jejich očích spíš zájem," věří Motejl.

Má představu o bulletinu úřadu. "Nebyly by to konkrétní případy, ale spíš má vyjádření k nim. Naší prací není rozhodovat, ale zpracovávat náš pohled na věc, byl by to tedy takový výběr právních názorů ombudsmana." - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Najdete na iDNES.cz