S placením třiceti korun u lékaře je konec. (ilustrační foto)

S placením třiceti korun u lékaře je konec. (ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Poslanci zrušili poplatky ve zdravotnictví, s výjimkou pohotovosti

  • 1021
Odpůrci poplatků ve zdravotnictví, které od roku 2008 prosadil bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, slaví vítězství. Poslanci na návrh vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zrušili od příštího roku placení třiceti korun u praktického lékaře i specialisty a také za recept v lékárně.

Pro hlasovalo 113 ze 153 přítomných poslanců, kromě vládních stran také komunisté a Úsvit (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde).

„Není to žádné překvapení. Stále platí náš názor, že je to chybné rozhodnutí,“ řekl iDNES.cz po hlasování bývalý ministr zdravotnictví z TOP 09 Leoš Heger.

Před samotným hlasováním se o rušení poplatků už prakticky nediskutovalo. „Poplatky představují nespravedlivou zátěž občanů. Regulační funkci poplatků lze považovat za značně omezenou,“ hájil při projednávání zákona v prvním čtení ve sněmovně konec poplatků ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Když byly v roce 2008 zavedeny, snížil se podle něj sice počet návštěv lékaře, ale už o rok později vyskočil podle Němečka zpět nahoru. „Snížil se počet vydaných receptů, ale neprojevilo se to ve spotřebě léčebných přípravků,“ zdůraznil ministr. Naopak Heger je přesvědčen o tom, že se regulační efekt poplatků prokázal.

Vláda se domluvila na tom, že nechá jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti. Poplatek za den v nemocnici, který Ústavní soud zrušil, když vyhověl stížnosti na jeho zvýšení z 60 na 100 korun, znovu zavádět nechce.

Konec poplatků

Podle ČSSD je to tak lépe, i když poplatek v nemocnici dříve straně jako jediný nevadil, pokud by byl časově omezený, třeba na měsíc. Nejen v nemocnici, ale také doma totiž lidé utratí minimálně pár desetikorun denně za jídlo, i když se stravují skromně.

Proti poplatkům levice neúspěšně protestovala u Ústavního soudu, v roce 2008 ČSSD s tímto tématem drtivě uspěla v krajských i senátních volbách. Avšak až poté, co se jí podařilo sestavit po loňských předčasných volbách koaliční vládu s ANO a lidovci, dostala reálnou šanci prosadit svou a poplatky zrušit. Nakonec se dočkala.

Zákon ještě musí potvrdit Senát, kde má ČSSD většinu, a prezident Miloš Zeman. Takže je vysoce pravděpodobné, že je s poplatky, s výjimkou pohotovosti, skutečně amen.

Vadily vám poplatky u lékaře a za recept?

celkem hlasů: 5826

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 29. září 2014. Anketa je uzavřena.

Nevadily mi
Nevadily mi 2906
Vadily mi oba poplatky
Vadily mi oba poplatky 1895
Vadil mi poplatek 30 Kč za recept
Vadil mi poplatek 30 Kč za recept 715
Vadil mi poplatek 30 Kč u lékaře
Vadil mi poplatek 30 Kč u lékaře 310

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video