Poslanci: Žít skromně? Nic pro mě!

  • 50
Rozumějí politici starostem normálních lidí? Uměli by žít jako ti, kteří vydělávají mnohonásobně méně? Většině z nich se do toho moc nechce. Tři z nich to však zkusí. Slovenská poslankyně Anna Záborská jí každý den deset deka salátu s rohlíkem, odpírá si oblíbené sladkosti a pročítá slevové kupony.

Zkouší, zda dokáže vyžít s minimálním příjmem. Zvládli by totéž její čeští kolegové?

Rádio Impuls ve spolupráci s MF DNES oslovilo české poslance a senátory s otázkou, zda by byli ochotni žít jeden měsíc pouze s minimální mzdou, která činí 6200 korun hrubého.

Do středečního odpoledne se našli tři, kteří se experimentu zúčastní. Senátoři Zdeněk Bárta a František Kroupa (oba bezpartijní) a spolu s nimi poslanec Petr Bratský (ODS). Drtivá většina ostatních by se do role chudého pracujícího vžít nechtěla.

Abych nepřišel o domek...
"S tak hloupým návrhem jsem se už dlouho nesetkal. Několik tisíc měsíčně mne stojí jen provoz auta," říká například sociální demokrat Jaromír Schling. Komunista Vladimír Koníček prohlásil, že podle jeho názoru jde jen o snahu "zviditelnit se na termití vlně".

Miroslav Beneš z ODS má zase obavu, že by musel přestat platit své dluhy, čímž by přišel o svůj rodinný domek. Senátor Zdeněk Bárta takové obavy nemá: "Považuji to za velmi prospěšné." A slíbil, že se po vyjasnění podmínek experimentu zúčastní.

Slovenská inspirace
Na co se může on a dva jeho kolegové těšit? Slovenská poslankyně Anna Záborská by jim mohla vyprávět. Její finanční limit, který si v rámci sázky s jednou z rozhlasových posluchaček stanovila, činí čtyři a půl tisíce slovenských korun na měsíc. Tato částka odpovídá slovenskému životnímu minimu.

Poslankyně proto změnila jídelníček a hledá, kde jsou jaké slevy. Nejí sladkosti, tak jak byla zvyklá. Nakoupila si suroviny do zásoby a snaží se co nejvíce vařit z toho, co si na počátku měsíce koupila. Všechny náklady si velmi pečlivě zapisuje, aby se na konci měsíce ukázalo, jak hospodařila.

"Jsem přesvědčená, že se z těchto peněz žije velmi těžko," říká s tím, že tímto způsobem nejlépe pozná pocity lidí, kteří s takovým rozpočtem pravidelně disponují. Zatím si není jistá, zda se jí podaří s penězi vyžít a zda si nebude muset na konci měsíce půjčit.

Český experiment v lednu
Čeští zákonodárci, kteří s účastí v obdobném experimentu souhlasili, mají ještě nějaký čas na přípravu vhodné strategie. Poté, co rozhlasová stanice, která je hlavním organizátorem akce, obdrží odpovědi všech poslanců, dohodne s poslanci a senátory podrobné podmínky.

V lednu pak pro poslance skutečně nadejde měsíc, kdy se pozná, nakolik dovedou porozumět starostem svých voličů. MF DNES, která na projektu spolupracuje, bude přinášet informace o přípravách i průběhu celé akce.

Škromach: Jen můj oblek stojí víc peněz
Experimentovat s životem za šest tisíc a dvě stě korun měsíčně se nechystá ani ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ne proto, že by to považoval za nemožné, ale kvůli tomu, že by musel přestat dělat ministra.

"Musel bych svůj život přizpůsobit výši toho příjmu, což v ministerské funkci zkrátka nejde. Na druhou stranu by to mělo i svá pozitiva, konečně bych měl aspoň měsíc pravidelnou osmihodinovou pracovní dobu a tím pádem i víc volna," řekl.

Máte mezi svými blízkými někoho, kdo musí vyžít s tak nízkým příjmem?

Mám bratra, který je vyučený ve strojírenském oboru, byl delší dobu bez práce a teď nějaký čas pracoval za minimální mzdu, takže docela dobře vím, jaké to je.

Co všechno si váš bratr v porovnání s vámi musí odepřít?

To se nedá takhle porovnat. On třeba nosí do práce montérky za několik set korun, mně nezbývá než chodit v oblecích, které navíc dost často musím obměňovat. Takže ty moje montérky vyjdou mnohem dráž. Minimální mzda není řešením, platy by podle mě měly růst rychleji než dnes.

Stačí těch 6200 korun měsíčně podle vás aspoň na jídlo? Projíte vy sám víc?

Stačí to jen na velmi skromné živobytí. Měli by si to uvědomit hlavně lidé, kteří tvrdí, že minimální mzda je vysoká. Těch se zeptejte.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video