Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci zatrhli Filipovi návštěvu Cháveze, i tak procestují 25 milionů

  10:08aktualizováno  15:49
Organizační výbor Sněmovny zatrhl poslancům z kontrolního výboru v čele s komunistou Vojtěchem Filipem plánovanou cestu do Venezuely, kde tvrdou rukou vládne Hugo Chávez. Plán cest na příští rok výbor zatím neschválil, nicméně poslanci na ně mají 25,5 milionu. Tedy stejně jako loni.

Do Venezuely, kde vládne Hugo Chávez, se poslanci letos nepodívají. | foto: Reuters

Cesta do Venezuely měla stát 750 tisíc, kontrolní výbor má přitom letos vyčleněno na cesty 250 tisíc korun. Za zatrhnutím cesty byly ovšem i věcné důvody. "Co by se asi výbor, který kontroluje nejen hospodárné využívání peněz, ale také stav demokracie, mohl zrovna v této zemi naučit?" tázala se před novináři šéfka organizačního výboru Miroslava Němcová.

"Je to právo organizačního výboru, vůbec mi to nevadí. Ta cesta nebyl můj nápad," uvedl šéf kontrolního výboru Vojtěch Filip.

Poslanci se neshodnou ještě na dalších dvou výjezdech. Zemědělský výbor chce navštívit Indonésii a výbor pro životní prostředí Etiopii. Oba plány zůstávají ve hře, podle Němcové nebyly ani vyškrtnuty, ani schváleny. Celkový záměr cest zatím kontrolní výbor neschválil i proto, že si celá řada výborů naplánovala cestu do stejných zemí, nejčastěji do Polska a Francie.

Nejdražší chystané cesty

Návrh; každé z cest se mají zúčastnit 4 poslanci

Venezuela - kontrolní výbor - 750 tisíc*
Etiopie - výb. pro životní prostředí - 750 tisíc
Čína
- hospodářský výbor  - 700 tisíc
Jižní Korea
 - zahraniční výbor - 700 tisíc
Indonésie
- zemědělský výbor - 700 tisíc
USA
- výbor pro evr. záležitosti - 650 tisíc
USA
- zahraniční výbor - 650 tisíc
Gruzie
- výbor pro evr. zál. - 400 tisíc**
Afghánistán - výbor pro obranu - 400 tisíc

Všechny návrhy sněmovních výborů najdete tady.

* neschváleno
** náhradní varianta

Celkem mohou letos členové dolní komory parlamentu procestovat 25,5 milionu. To je stejná částka, jakou měli k dispozici loni.

"Z toho přes 12 milionů je určeno pro cesty výborů. Zbytek tvoří cesty, které souvisejí se stálými delegacemi a účastí na akcích, které pořádá evropské předsednictvo," vysvětlil Jan Hamáček z organizačního výboru.

Loni měli poslanci z výborů na cesty stejně jako letos 12,5 milionu, podle šéfky kontrolního výboru ale ve skutečnosti procestovali zhruba 7,7 milionu.

Zatímco loni se poslanci dohodli, že některé výbory cestovat nebudou, letos už se takto uskromňovat nebudou. "Potřebovali jsme nastavit pravidla, aby některý z výborů nebyl diskriminován, takže bylo schváleno, že kontrolní, petiční a mandátový výbor budou mít právo vyjet jednou s limitem 250 tisíc korun pro každý z nich," dodal Hamáček.

Exotiku poslanci vysvětlují podnikatelskými příležitostmi

Nejdráž z návrhů vychází právě cesta do Venezuely. Na 750 tisíc korun by vyšla také návštěva čtyř členů výboru pro životní prostředí do Etiopie.

"Je jedinou africkou zemí, kde je realizována česká rozvojová spolupráce," odůvodňuje cestu místopředseda výboru Robin Böhnisch. Podle něj Češi mohou této zemi pomoci s protierozními opatřeními a revitalizací vodních zdrojů. "S ohledem na modernizační tendence se Etiopie otevírá i českým podnikatelům. Ti mají zájem o dlouhodobé pronájmy pozemků pro pěstování energetických a olejnatých plodin," dodal Böhnisch.

Poslanci z hospodářského výboru do svých cest zahrnuli také návštěvu Číny za 700 tisíc. Na stejné peníze by vyšla cesta zahraničního výboru do Koreje či zemědělského výboru do Indonésie.

"Indonéská strana má v plánu vodohospodářské stavby, výstavbu cukrovaru nebo intenzivní chov ryb a my jsme zatím vždycky do republiky přivezli pro podnikatele příležitosti. Ať už to byla nedávná cesta do Kazachstánu či jinam," řekl iDNES.cz šéf zemědělského výboru Pavol Lukša. Výbor má podle něj v Indonésii v plánu "méně formálnější" jednání. "Máme více času projezdit instituce, které se zabývají podporou dovozu některých technologií do Indonésie a podobně," dodal Lukša.

Senátoři dostanou na cesty méně, Klaus poletí do Rijádu

O tom, kam se letos vypraví, nemají zatím jasno senátoři. Ti totiž podle mluvčí Pavlíny Heřmánkové své cesty po posouzení programu a nákladů schvalují průběžně, jen zhruba na měsíc dopředu. Výhledově se tak chystají na Slovensko a na konci ledna do Dánska, které momentálně předsedá Evropské unii.

Celkem mají senátoři na cesty 13,75 milionu. Oproti loňsku se uskromní - v roce 2011 nejprve počítal cestovní rozpočet s 16 miliony, po úpravě se smrskl na 14,5 milionu.

Pevně daný plán cest nemá ani prezident, i ten svůj program zveřejňuje průběžně, po konzultaci s Úřadem vlády a ministerstvem zahraničí. "Letošní zahraniční návštěvy zahajuje pan prezident tento pátek ve Vídni a následně poletí do Rijádu," řekl iDNES.cz mluvčí hlavy státu Radim Ochvat.

Zda i Klaus bude muset při cestách šetřit, jasné není. "Neexistuje žádný pevně daný roční rozpočet pokrývající náklady zahraničních cest pana prezidenta," doplnil Ochvat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první zasedání nového kabinetu jako...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Suzuki SX4 1.6 VVT 2011 · 4X4,...
Suzuki SX4 1.6 VVT 2011 · 4X4,...

r.v. 2011, naj. 63 983 km, benzín
187 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz