Vládní poslanci ve Sněmovně zaskočili vlastního ministra Leoše Hegera. Podpořili, aby zdravotní ústav sídlil v Ústí nad Labem, které porazilo Prahu.

Vládní poslanci ve Sněmovně zaskočili vlastního ministra Leoše Hegera. Podpořili, aby zdravotní ústav sídlil v Ústí nad Labem, které porazilo Prahu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci zaskočili Hegera a Ústí nad Labem díky tomu porazilo Prahu

  • 64
Ve Sněmovně porazilo Ústí nad Labem Prahu a řada vládních poslanců společně s opoziční ČSSD ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který jen nechápavě rozhazoval rukama. Hrálo se o redukci zdravotních ústavů v zemi. A zákonodárci prosadili, že nebude v hlavním městě, ale na severu.

Zatímco Heger přes vládu prosadil, aby zdravotní ústavy zůstaly jen v Praze a v Ostravě, opozicí ovládaný Senát "škrtl" Prahu a nahradil ji Ústím nad Labem. Ve Sněmovně se to řadě poslanců zalíbilo a k nelibosti Hegera to podpořili.

Pro hlasovalo 85 ze 158 přítomných poslanců. Vedle ČSSD také Věci veřejné, část TOP 09 a někteří poslanci ODS, mezi nimi i všichni tři, kteří byli zvoleni za Ústecký kraj. Tedy Jan Kubata, Ivana Řápková a Jiří Šulc. Ke schválení návrhu to těsně stačilo a ministr Heger se nejprve nechápavě díval kolem sebe a pak jen bezmocně rozhodil rukama. Zákon ještě musí potvrdit prezident Václav Klaus.

"Jako bývalý primátor města Ústí nad Labem musím říci, že spolupráce se Zdravotním ústavem v době ne jenom povodní, ale především inverzí, především i v tuto chvíli v době, kdy se na Litvínovsku začínají pálit odpady poslané nám z lagun v Ostravě, byla vždycky skvělá a podklady, které my jsme od nich měli, byly výborné. Tím chci říci, že management města se mohl vždycky o tyto informace opřít," hájil zachování zdravotního ústavu v Ústí nad Labem Kubata.

Centralizací chce ministerstvo zdravotnictví docílit ziskovosti zdravotních ústavů, protože je stát dotoval asi 5 miliony korun ročně.

Ústí nad Labem jako sídlo zdravotního ústavu místo Prahy navrhla v horní komoře parlamentu Alena Dernerová z hnutí Severočeši.cz. "Prosím, nehledejte v tom žádné politikum, jedná se o ekologii a o lidi žijící v těchto zatížených oblastech," řekla poslancům Dernerová. Po hlasování jim poděkovala.

Zdravotní ústavy zakotvila novela od ledna 2003. Hygienická služba se tehdy rozdělila na správní úřady, tedy krajské hygienické stanice, a na laboratorní a ostatní kapacity soustředěné do zdravotních ústavů. Zdravotní ústavy dostaly za úkol například odebírat a vyšetřovat vzorky pitné vody a vodu z koupališť.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video