Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci zase zamítli soužití homosexuálů

  14:40aktualizováno  14:40
Odpůrci zákona o soužití homosexuálů ve sněmovně opět převážili. Zákon se tak vládě vrací hned v prvním čtení k dopracování, aniž by se poslanci shodli na bodech, které se mají přepracovat. Páry stejného pohlaví například mohli podle vládního návrhu získat právo po sobě dědit, nárok na informace o zdraví svého partnera či po smrti jednoho z partnerů užívat společný byt. Homosexuálům a lesbičkám však zákon odepíral možnost adopce či osvojení dětí.

Vrácení novely podpořili všichni lidovci, téměř celá ODS a někteří unionisté. Většina poslanců ČSSD byla proti, ale i v této straně bylo 13 poslanců, kteří vrácení podpořili.

S jednou výjimkou byli proti i komunisté. Návrh ještě předtím přestál hlasování o zamítnutí.

Vláda nevěří, že zákon ještě stihne prosadit
Vláda moc nevěří, že se jí podaří přepracovaný zákon prosadit ještě do konce svého funkčního období. Vicepremiér Vladimír Špidla a ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš vzápětí po hlasování připustili, že příliš šancí uspět v této sněmovně již vláda nemá.

"Myslím, že už není příliš mnoho příležitostí na to, aby zákon prošel," řekl Špidla. Podobně skeptický je i Bureš, který zákon předkládal. "V tomto volebním období to asi smysl mít nebude. V tomto směru jsem realistou," řekl Bureš novinářům. 

První pokus o zavedení takzvaného registrovaného partnerství odmítla sněmovna už v roce 1998. Podruhé návrh poslanci smetli se stolu v dubnu loňského roku na návrh poslance KDU-ČSL Cyrila Svobody. Potřetí v říjnu 2001, aniž by se shodli na konkrétních bodech, které se mají přepracovat.
Proti soužití vytáhla do boje i katolická církev
Petici proti zákonu v kostelích podepsalo již na 60 tisíc věřících. Biskupové v průvodním dopise ale připomínají, že k problému homosexuality se církev opakovaně vyjádřila. Vyzvali všechny, aby vůči homosexuálům vystupovali vždy s projevy úcty a respektu k jejich lidské důstojnosti.

Gayové a lesbičky by se mohli vzít 
Podle zákona by gayové a lesbičky mohli přijít na radnici a tam před starostou či primátorem za přítomnosti svědků uzavřít registrované partnerství. "Svatba to v žádném případě nebude, ta patří k institutu manželství," zdůrazňuje předseda Gay iniciativy (dříve SOHO) Jiří Hromada. Celkově však návrh prostupuje věta "podobně jako v manželství".

Páry stejného pohlaví by tak měly získat například právo po sobě dědit, nárok na informace o zdraví svého partnera či po smrti jednoho z partnerů užívat společný byt.

Nový zákon, jehož věcný návrh vláda schválila v únoru, přiznává registrovaným párům většinu práv a povinností jako manželům.

Homosexuálům a lesbičkám však zůstane odepřena možnost adopce či osvojení dětí. "Od počátku zcela jasně říkáme, že nenárokujeme adopce dětí. Pravidla adopce musí řešit zákon o rodině," říká Hromada.

Glosa Martina Komárka - Zrušme manželství

Adopci neprosazovala ani rada vlády pro lidská práva, která iniciovala vznik nového zákona.

"Adopce není pro gaye ani lesbičky nejpalčivější. Je třeba učinit první krok, to znamená ustanovit institut registrovaného partnerství, přiznat této menšině rovnocenná práva," uvedla v únoru pracovnice vládní rady Andrea Baršová.

Klíčovým argumentem odpůrců zákona (především z řad KDU-ČSL) je obava z oslabení postavení tradiční rodiny. Někteří se navíc domnívají, že schválení zákona může otevřít cestu k výchově dětí v homosexuálních svazcích. Zastánci zákona obavy nesdílejí. Podle nich navíc není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla stejná práva jako ostatní.

Zákon rozděluje sněmovnu
Vstřícný postoj vlády vůči registrovanému partnerství není nic nového. Už jednou s podobným, tehdy poslaneckým návrhem souhlasila. Poslanci už  dvakrát takovýto návrh zákona sprovodili ze světa, naposledy v prosinci 1999.

Tehdy se také ukázalo, že zákon má ve sněmovně zhruba stejný počet odpůrců i zastánců.  Jednotně proti se stavěli pouze lidovci.

A jak se návrh zákona liší od předchozích pokusů? Tvůrce zákona, ministerstvo spravedlnosti, se nakonec nepřiklonil k variantě, která by se mohla jevit jako průchodnější: registrované partnerství pro všechny, tedy i pro heterosexuální páry.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz