Exotika za miliony. Poslanci navštíví Jižní Ameriku i vykopávky v Súdánu

  19:58aktualizováno  19:58
Na třicet šest misí se letos vypraví delegace poslaneckých výborů. Nejdražší bude výprava čtyř zákonodárců do Peru a Kolumbie, která podle předběžných odhadů vyjde na milion. Celkem má Sněmovna v roce 2018 na zahraniční cesty třicet milionů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Když vybyla půlhodinka, tak nám třeba Peruánci zastavili na náměstí, abychom si ho obešli, nahlédli do katedrály.“ Tak líčila v roce 2010 tehdejší poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová své zážitky z peruánské mise. Společně s kolegy ze Sněmovny se také projela po Amazonce na motorovém člunu.

Nejdražší cesty poslanců (v Kč)

 • Peru, Kolumbie - 1 000 000
 • USA - 750 000 
 • Kanada - 750 000
 • Vietnam - 700 000 
 • Súdán - 600 000 
 • Kazachstán - 400 000 
 • Švédsko - 300 000 
 • Izrael - 300 000 
 • Island - 300 000 
 • Norsko - 300 000 
 • Rusko - 300 000  
 • Japonsko - 300 000 
 • Turecko - 300 000 
 • Maroko - 300 000 
 • Čína - 300 000 
 • Lucembursko - 250 000 

„Pro nás to byla atrakce, i když to de facto nebyla projížďka, protože jsme jeli na návštěvu jednoho indiánského kmene,“ upřesňovala s tím, že s indiány z kmene Bora se prý bavili o lidských právech. 

Na ty zřejmě letos nedojde, byť je exotické Peru společně s Kolumbií i tento rok jednou z destinací, do kterých se chystají vycestovat sněmovní delegace. V tomto případě čtyř poslanců zahraničního výboru. 

Na programu peruánské cesty je totiž kromě jednání v tamním parlamentu i třeba schůzka na ministerstvu obrany k podpoře zvažovaných dodávek nejnovějších českých letadel peruánským vzdušným silám, nebo jednání na ministerstvu zahraničí. 

Stejně jako loni nebo předloni může i tentokrát Sněmovna na cestování vyčerpat bezmála třicet milionů korun. Na cesty výborů je z toho určeno 12,5 milionu korun, pět milionů je kupříkladu rezerva pro předsedu Poslanecké sněmovny.

Vondráček zrušil cestu na olympiádu

Šéf dolní komory Radek Vondráček měl původně na pozvání předsedy Národního shromáždění Korejské republiky a Českého olympijského výboru organizačním výborem schválenou i cestu do Pchjongčchangu, nicméně na poslední chvíli z ní sešlo. 

„Je pravda, že jsem (účast) slíbil, ale z pracovních i rodinných důvodů to nezvládnu a musel jsem se omluvit,“ zdůvodnil to Vondráček. 

Zatímco v minulosti byly cílovými destinacemi poslanců země jako Mexiko, Mongolsko, Kuba, Chile nebo třeba Brazílie, letos čeká zákonodárce víc cest po Evropě než na jiné kontinenty. 

Mikrobusem nebo vlakem mají zamířit třeba na Slovensko nebo do Německa či do Rakouska. V plánu však mají i Lucembursko, Itálii či Portugalsko.

Nejdražší „výlet“ za milion

Jako nejdražší cesta se zatím jeví už zmíněná mise zahraničního výboru do Peru a Kolumbie. Odhadované náklady jsou na ni rovný milion korun. Sedm set padesát tisíc by měly stát cesty do Kanady a USA. 

Zhruba na tři sta tisíc se prozatím odhadují náklady na cestu do Japonska. Ovšem tam se počítá, že delegace z výboru pro obranu se do země vycházejícího slunce dopraví vládním speciálem. „Cesta je podporována ministryní obrany za účelem rozvoje vzájemných vztahů a podpory akvizic,“ stojí ve zdůvodnění. Vládním speciálem by se měla přepravit do Číny i delegace hospodářského výboru. 

Vedle ekonomických či obranných záležitostí by se letos v zahraničí měla řešit i migrace ze subsaharské Afriky. A to konkrétně v Súdánu, kam by měli zamířit čtyři poslanci z výboru pro bezpečnost. Na programu ovšem mají i návštěvu archeologických nalezišť, kde působí čeští archeologové.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Nešťastný únik vojenských informací. Afghánci se mohou mstít, říká expert

Vojáci se na základně v afghánském Bagrámu rozloučili se třemi padlými Čechy -...

Nešťastný, nerozumný únik vojenských informací do médií. Tak komentuje bezpečnostní analytik Andor Šándor situaci se...

Dienstbierův návrh na úpravu voleb půjde do koše. Strany ho nepodpoří

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu, ostatní politiky vůbec...

Některé recyklované plasty jsou nebezpečné, dětem snižují inteligenci

Karolína Brabcová měří přítomnost jedovatých látek v plastové hračce.

Výrobky z některých typů recyklovaného plastu mohou snižovat inteligenci lidí. Ohroženou skupinou jsou především děti,...Najdete na iDNES.cz