Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci žádají po Tvrdíkovi omluvu

  12:14aktualizováno  12:14
Praha - Z neúspěchu při hlasování v poslanecké sněmovně o nákupu stíhacích letounů Gripen obvinil minulý týden ministr obrany Jaroslav Tvrdík dva své stranické kolegy z ČSSD. Tvrdík prohlásil, že dva poslanci místo důležitého hlasování pili v restauraci alkohol. Poslanci Radim TUrek a Vladimír Cisár obvinění rezolutně odmítají a žádají, aby ministr vzal svá slova zpět a omluvil se. "Je to lež. S nákupem letounů Jas-39 Gripen jsme nesouhlasili od počátku a osobně jsem pro nákup nehlasoval ani v minulosti," řekl Turek.

"Pan ministr Tvrdík to zřejmě prohlásil pod vlivem emocí. Měl by zásadním způsobem vzít svá slova zpět a respektovat názor svých kolegů poslanců," komentoval prohlášení ministra poslanec Radim Turek.

Poslanecká sněmovna ve středu rozhodla, že se zákonem o nákupu nových stíhaček pro českou armádu budou znovu zabývat sněmovní výbory. Vrácení zákona do výborů podpořili poslanci ODS, KSČM, sedm poslanců Unie svobody a jeden lidovec.

Nákup stíhaček sněmovnou neprošel

Ostatní hlasovali proti. Při hlasování ale chybělo 12 sociálních demokratů, mezi nimi i premiér Miloš Zeman. Hlas jediného z nich by zřejmě stačil k tomu, aby sněmovna zákon o zbrojní zakázce za 62 miliard korun propustila do závěrečného čtení.

"Vím, že dva poslanci sociální demokracie ve chvíli, kdy se hlasovalo, popíjeli v restauraci Poslanecké sněmovny. Pro tyto lidi nemám žádné polehčující okolnosti," řekl bezprostředně po hlasování deníku Právo ministr Tvrdík.

Mezi představiteli ČSSD pak podle Práva kolovala informace, že kvůli popíjení nebyli v jednacím sále poslanci Radim Turek a Vladimír Cisár. "Není pravdou, že jsme se neúčastnili hlasování kvůli konzumaci alkoholu. Naše odmítavé postoje k nákupu stíhacích letounů Gripen jsme již mnohokrát uvedli v klubu ČSSD. Cítím se dotčen tím, že takové lživé informace vycházejí ze samotné sociální demokracie," sdělil Turek.

Jak dodal, jeho odmítavý postoj k nákupu letounů Gripen je zcela legitimní. "Nehlasovali jsme po zralé úvaze a dlouhodobě převládajícím názoru na spučasný stav a možnosti české armády," dodal.

Poslanecká snemovna by se znovu měla vládním návrhem zabývat ještě tento týden.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

Najdete na iDNES.cz