Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Zrušení sKarty se přiblížilo, udržet se ji snažili jen poslanci TOP 09

  • 76
Poslancům došla trpělivost s sKartou a s váháním ministerstva práce a sociálních věcí. Zatímco ministerstvo kartu pro výplatu sociálních dávek dál hájí, poslanci začali jednat o jejím zrušení. A podporují to nejen opoziční poslanci, ale i vládní ODS a strana LIDEM. Zachránit ji chce jen TOP 09, která neúspěšně navrhovala zamítnutí návrhu ČSSD.

Jen 33 poslanců TOP 09 hlasovalo pro to, aby návrh spadl pod stůl. Další strany se k nim však nepřidaly, a tak návrh prošel prvním parlamentním čtením a teď se jím budou zabývat výbory Sněmovny.

"Odpovědnost za sKartu nese bývalý ministr Drábek, jeho náměstek Šiška, odpovědnost nese vláda a obě nejsilnější vládní strany ODS i TOP 09," řekl ve Sněmovně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Ani ministr Kalousek se nedistancoval od řádění Šiškova podnikatelského gangu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Nikdo nic neudělal. Veškerá opoziční kritika, veškeré opoziční volání po nápravě steklo po premiérovi, ministrovi zahraničí a ministrovi financí bez toho, aniž by jakýmkoliv způsobem reagovali. Prostě se tvářili, že se nic neděje," tepal vládu Sobotka.

Podivil se nad tím, že sKarta stále existuje, i když ji už před několika týdny premiér a předseda ODS Petr Nečas přestal hájit a jasně podpořil její zrušení.

Ministryně Ludmila Müllerová, stranická kolegyně bývalého ministra Jaromíra Drábka, ale místo toho dvakrát vládě navrhla jen to, aby projekt v upravené podobě pokračoval. Lidé, kteří dávky pobírají, by měli sKartu jako pouhý identifikační průkaz a nemuseli si s její pomocí vybírat dávky. Tím ale karta ztrácí význam i pro Českou spořitelnu, se kterou podepsal smlouvu bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška.

Müllerová varovala před problémy při výplatě dávek

Ministryně práce a sociálních věcí v rozpravě poslancům řekla, že pokud budou chtít návrh sociálních demokratů přijmout, bude podle ní třeba původní předlohu upravit. "Tak, aby nedocházelo k velkým problémům při výplatě dávek," řekla Müllerová.

"Je třeba připomenout, že bylo vydáno již přibližně 250 tisíc karet a objem realizovaných transakcí přesáhl částku čtyři miliardy korun," řekla její stranická kolegyně, poslankyně za TOP 09 Gabriela Pecková, která neúspěšně navrhovala zamítnutí návrhu senátorů ČSSD.

Ministryně nyní jedná se zástupci spořitelny, co dál s projektem. A pokud by došli k tomu, že má skončit, ve výběrovém řízení by byl vybrán auditor, který by posoudil, jaká finanční škoda spořitelně vznikla. "Nemohu si dovolit zbrklá a unáhlená rozhodnutí," hájila svůj postup Müllerová.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta se ve Sněmovně zeptal, proč vláda Müllerové ukončení projektu sKaret  jen doporučila - místo toho, aby jí to jednoznačně uložila. "Pan premiér na to nemá sílu. Je v koalici, kde má reálnou sílu ministr financí a TOP 09," odpověděl si sám Bárta. "sKarta byla sofistikovaně vymyšlena, aby odvedla část peněz z veřejných prostředků," prohlásil další poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas zdůraznil, že se návrh v úterý projednával zatím v prvním čtení, kdy se zákon ještě neschvaluje, ale jde o to, zda se jím budou zabývat parlamentní výbory. Jinými slovy: Müllerová má ještě čas s Českou spořitelnou vyjednat konec projektu, než sKartu poslanci definitivně "odstřelí".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue