Poslanec Petr Wolf.

Poslanec Petr Wolf. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poslanci vydali kolegu Wolfa policii k trestnímu stíhání

  • 40
Policie už může stíhat nezařazeného poslance Petra Wolfa, kterého podezírá z pokusu o úvěrový podvod. Poslanci vyhověli žádosti vyšetřovatelů a zbavili ho imunity. Wolf se marně hájil, že jeho kauza je politická a pomsta za to, že odešel z ČSSD.

Pro Wolfovo vydání hlasovalo 67 poslanců ze 124 přítomných. Pro vydání byli sociální demokraté, většina komunistů a někteří jednotlivci ze Strany zelených a KDU-ČSL. Wolfovo vydání nepodpořila ODS a poslanci, kteří jsou teď v nové straně TOP 09.

"Počítal jsem s tím, že to tak dopadne. Výsledek hlasování ukazuje, že pokud existovaly nějaké pochybnosti o tom, zda to je či není politická kauza, tak teď je to jasné," řekl po hlasování Wolf.

Jeho firma UT 2002 dostala dotaci přesahující 11 milionů korun na projekty zkoumání vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje. V září 2006, když z ní stačil vyčerpat 4,6 milionu, odhalila ministerská kontrola, že si zřejmě nelámal hlavu s autorskými právy a místo původní studie prezentoval materiály stažené z internetu.

Špatně podle kontroly účtoval také cestovné. Wolfova firma vyúčtovala ministerstvu za cesty víc než milion korun.

Policejní žádost podle Wolfa ignoruje názor Nejvyššího kontrolního úřadu, že se trestný čin nestal, i to, že jeho firma UT 2002 a ministerstvo životního prostředí mezitím uzavřely dohodu o narovnání.

"Nejsme tu od toho, abychom suplovali práci policistů, státních zástupců a případně nezávislého soudu," řekl před hlasováním o vydání Wolfa poslanec ČSSD Jeroným Tejc. "Imunita nesmí sloužit jako nějaká neodůvodněná výsada," řekl také předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Wolfovi pak nepomohlo ani to, když dosáhl dílčího úspěchu - aby při jednání poslanců překvapivě mohla vystoupit i jeho právní zástupkyně Klára Vesela Samková.

"Je to celé jenom pomsta," tvrdí poslanec

Sám Wolf se bránil tím, že znovu označil svoji kauzu za politickou odvetu od levice. "Kdy se do této země vrátí politické procesy? Moje kauza není trestněprávní, ale msta za to, že jsem si dovolil odejít ze sociální demokracie," prohlásil nezařazený poslanec.

Loni v červnu vystoupil z ČSSD a pak začal hlasovat s tehdejší vládou Mirka Topolánka. Potom obvinil jejího předsedu Jiřího Paroubka, že ho nutil, aby při volbě prezidenta volil Jana Švejnara a ne Václava Klause, jinak se prý objeví informace o nesrovnalostech při čerpání dotace v jeho firmě. Paroubek to kategoricky popřel.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny se tento týden přiklonil k tomu, že není žádný důvod pro to, aby poslanci Wolfa nevydali. "Podle našeho názoru nedošlo k politickému ovlivnění kauzy," řekla předsedkyně výboru Hana Šedivá, poslankyně ČSSD. Výbor doporučil vydání Wolfa k trestnímu stínání poměrem hlasů šest ku čtyřem.

Poslanci dnes nepomohlo ani to, že ho "podrželi" poslanci ODS, kterým pomáhal po svém odchodu ze strany. "My jsme přesvědčeni, že se jedná o jasně motivovanou mstu od sociální demokracie," řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

"Rozumím tomu, že takové jednání provázejí velké emoce, ale my jsme přesvědčeni, že jedině nezávislý soud může říci, jestli pan Wolf něco spáchal nebo ne," opáčil mu šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Informace o tom, že Wolf začátkem roku 2009 uzavřel dohodu o narovnání s ministerstvem životního prostředí, ČSSD překvapila. "Pro nás je to nová informace. Nejsem si jist, jestli to panu Wolfovi může pomoci," řekl dnes šéf poslanců ČSSD Sobotka


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video