Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci vrátili vládě rozpočet, má měsíc na jeho přepracování

  14:45aktualizováno  14:45
Poslanci vyhověli návrhu ministra financí Miroslava Kalouska a vrátili vládě návrh státního rozpočtu na příští rok. Kalousek jej chce přepracovat kvůli komplikacím kolem hlasování o vládním úsporném balíčku. Na přepracování má vláda měsíc.

Miroslav Kalousek požádal o stažení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Poslanci mu vyhověli. | foto:  David Neff, MAFRA

"Nezbývá mi nic jiného než se jako poslanec přihlásit do rozpravy a navrhnout Poslanecké sněmovně vrácení vládního návrhu s doporučením, aby v zákonném termínu, nikoliv kratším než dvacet a nikoliv delším než třicet dní, vláda předložila nový návrh, v němž rozpočtové ukazatele budou přizpůsobeny nové legislativě," vzkázal poslancům ve středu dopoledne Kalousek.

Vláda změnu zpracuje do 23. listopadu. "Je jasné, že dokud poslanecký klub ODS nedojde k jasnému závěru a nesedneme si k jednomu stolu, nemůžeme schvalovat rozpočet v současné podobě. Bude proto stanoven nový bez konsolidačního balíčku," komentovala situaci vicepremiérka Karolína Peake.

Pro vrácení návrhu rozpočtu vládě hlasovalo 127 poslanců ze 176 přítomných. Devět poslanců bylo proti.

Už v úterý Kalousek avizoval, že krok udělá, protože není jasné, zda Sněmovnou kvůli šestici rebelů z ODS projde vládní balík úspor (více o Kalouskově rozhodnutí čtěte zde). Jeho schválením přitom vláda podmínila svoji existenci.

Původní návrh rozpočtu na rok 2013 počítal s tím, že stát by měl příští rok utratit o 100 miliard korun víc, než jaké by měl příjmy (více o původním návrhu čtěte zde).

Ministr stvořil rozpočtovou mrtvolu, řekla ČSSD

Kalouskův krok kritizovali v rozpravě opoziční poslanci. Podle šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky si vláda při schvalování stávající varianty rozpočtu byla vědoma, že zatím nejsou schváleny potřebné zákony. Tedy například zvýšení DPH nebo třeba církevní restituce.

"Nechci kopat do rozpočtové mrtvoly. Tím, co tady udělal Miroslav Kalousek, označil rozpočet za mrtvý návrh a nemá smysl, abychom se jím zabývali," durdil se u řečnického pultu Sobotka. Ještě před hlasováním avizoval, že sociální demokraté nezvednou ruku pro Kalouskův návrh.

Z přítomných poslanců této strany nakonec osm bylo proti návrhu, ostatní se zdrželi. Proti Kalouskovi hlasoval také socialista Jiří Paroubek (sjetinu hlasování najdete zde).

Kalousek: Kdybyste mě neměli, museli byste si mě vymyslet

Sobotka zdůraznil, že vláda rozpočet přepracuje v neprospěch obyvatel Česka. "Nevěřím vládě, že rozpočet přepracuje dobře," tvrdí opoziční politik. Podle něj ministr financí vyhrožuje škrty ve výši až 30 miliard korun. Podle Peake bude nový rozpočet vypracován pro úspory ve výši 22 miliard korun.

Kalousek na kritické výpady reagoval slovy, že pokud by měl na svoji osobu autorská práva, tak by na nich slušně vydělal. "Kdybyste mě, kolegové, neměli, museli byste si mě vymyslet," vzkázal kritikům ministr.

Výsledek hlasování pak doprovodil stručně takto: Doufám, že jsem byl první a poslední, komu poslanci vyhověli a zároveň mu jeho návrh hodili na hlavu.

První čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok bylo úvodním bodem středečního jednání poslanců. Schůze začala v 10:00 po jednání klubu ODS, na němž se poslanci opět nebyli schopni dohodnout na zvýšení daní. Rebelové proto předloží vlastní pozměňovací návrh.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz