Ministr kultury Daniel Herman utrpěl těžkou porážku ve Sněmovně

Ministr kultury Daniel Herman utrpěl těžkou porážku ve Sněmovně | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci smetli památkový zákon. Debakl ministra Hermana, mluví o podrazu

  • 142
Zklamáním pro ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL skončilo jednání o novém památkovém zákonu. Sněmovna ho zamítla. „Je to podraz, ale taková je politika,“ řekl. „Památková péče ohrožena není. Je škoda, že lobbismus a politikaření pro tentokrát zvítězily,“ reagoval na to, že zákon s opozicí pomohli smést i poslanci koaličních partnerů, ČSSD a ANO.

Nový památkový zákon, který měl nahradit normu z osmdesátých let, měl podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond a byl prioritou ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL.

Ve Sněmovně se k zákonu sešly desítky pozměňovacích návrhů. Pro jeho zamítnutí hlasovalo 84 ze 164 přítomných poslanců, a to i téměř polovina poslanců vládní ČSSD a jednotlivci z hnutí ANO. (jak poslanci hlasovali, najdete zde) Šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola označil počínání sociálních demokratů za nechutný podraz.

12.července 2017 v 12:25, příspěvek archivován: 12.července 2017 v 13:20

Poslanci CSSD podrazili vladni návrh z.o ochraně pamatkoveho fondu hned na začátku když 20 z nich podpořilo zamitnuti.Nechutne!

Ministr Herman o zákonu mluvil jako o potřebné normě, kterou podporuje řada významných subjektů působících v památkové péči. Kritici podle něho využívali často zavádějící a nepravdivá tvrzení.

„Mělo to pomoci především vlastníkům památek v památkových zónách a rezervacích. Zákon také stanovoval důslednější sankce pro majitele, kteří se o památky nestarají,“ řekl Herman. Zákon měl kvůli tomu zavést pokuty až do osmi milionů korun podle závažnosti provinění.

Část poslanců naopak návrhu vyčítala, že podle nich nepřináší žádné systémové změny a neřeší dvojkolejnost památkové péče. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče na návrhu kritizovaly, že nechrání nejcennější a zároveň nejohroženější část tuzemského kulturního dědictví - historická města.

„Ministr Herman z KDU-ČSL označil tento zákon za svou prioritu. I přesto, že měl na přípravu zákona, který měl zprůhlednit a zefektivnit péči o památkový fond, dostatek času, předložil nakonec zmatený a chaotický materiál, se kterým nesouhlasila odborná veřejnost a nakonec ani vládní koalice. Norma totiž přinášela komplikace ve stavebnictví, hrozila, že se zastaví opravy památkově chráněných budov,“ uvedl poslanec Simeon Karamazov z ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video