Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci si rozebírají peníze z rozpočtu

  0:01aktualizováno  0:01
V seškrtaném a úsporném státním státním rozpočtu se najdou peníze na ledacos. Třeba i 10 milionů na dokončení baseballového stadionu v Blansku. Šatny, sprchy a další zařízení z peněz daňových poplatníků zajistil baseballistům poslanec za ČSSD Miloslav Kala, který je zároveň v Blansku zastupitelem.

Podobně jako on se snaží i další poslanci "utrhnout" z rozpočtu peníze pro svůj region nebo své město. Celkem hrají o rozdělení necelé jedné miliardy korun.

Rozpočet, jejž ministr financí Bohuslav Sobotka označuje za reformní a který nutí šetřit nemocnice či vysoké školy, díky tomu pamatuje ve velké míře například na sportovce. Mnoho položek je při dělení jedné volné miliardy určeno třeba na opravy a výstavbu fotbalových stadionů.

Poslanci také často lobbují ve prospěch škol. Například šéf rozpočtového výboru a předseda lidovců do rozpočtu prosadil 15 milionů pro Základní školu v Bechyni, kde bydlí.

Poslanci si rozebírají peníze
Zatímco odboráři jsou na Špidlovu vládu kvůli úspornému rozpočtu na příští rok rozzlobeni, profesionální fotbalisté, hokejisté, baseballisté či kuželkáři si ji mohou pochvalovat.

Už nyní je rozpočet prošpikován desítkami milionových dotací pro nejrůznější sportoviště. "Tyto návrhy tak jako každý rok vzešly z podnětu poslanců," potvrdil náměstek ministra financí Eduard Janota.

Dostane se třeba i na umělý trávník za deset milionů korun pro SK České Budějovice, na stejnou sumu se může těšit druholigový Most a trávníku za státní čtyři miliony se dočká také FC Mariánské Lázně.

Pro každého 15 milionů
Je to už každoroční folklor: v kapitole Všeobecná pokladní správa je vyhrazena zhruba jedna miliarda korun, kterou si "mohou" poslanci rozebrat pro své regiony. Každý pak lobbuje za své město, a když se mu podaří získat peníze, stoupá mu v jeho volebním okrsku popularita.

A tak nebýt třeba předsedy lidovců Miroslava Kalouska, příští rok by v jeho Bechyni nemohli za patnáct milionů korun opravit základní školu a v šumavské obci Kubova Huť zase modernizovat za 5,5 milionu korun sportovní a turistický areál.

"Pro řadu poslanců je listopad vrchol sezony," tvrdí Kalousek, kterému poslanecké iniciativy vůbec nevadí. "Trvám na tom, že projekty navržené zde ve sněmovně jsou mnohdy ty nejpotřebnější."

To si myslí také sociálnědemokratický poslanec Miloslav Kala. Nevidí nic špatného na tom, že v úsporném rozpočtu zajistil deset milionů korun na dokončení baseballového areálu v Blansku, kde bydlí a je členem městského zastupitelstva. " Vybudování zázemí stadionu zvýší šance Blanska na pořádání šampionátu za dva roky."

Michal Kraus z ČSSD, člen rozpočtového výboru, se zase snaží získat deset milionů pro rekonstrukci fotbalového stadionu v Liberci. "Každý se přirozeně snaží preferovat své území. A například sport, to je věc zanedbaná," vysvětlil.

Protože zákonodárci mají k dispozici jednu miliardu korun, existuje mezi nimi nepsané pravidlo, že dodržují jakýsi "vnitřní limit". Každý si smí utrhnout maximálně patnáctimilionový kus, aby se dostalo na co nejvíce zájemců.

"To znamená, že se dostane řádově na dvě stě až tři sta obcí, takže teoreticky se za dvacet let vystřídá každý," objasnil Kraus zvláštní praktiky.

Protože však rozpočet má být pro koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU prvním "reformním", v parlamentu je letos předběžná dohoda, že koaliční poslanci budou skromnější. Chtějí to udělat tak, že oproti zvyklostem z minulých let si "kořist" rozdělí jen poslanci vládních stran a opozičním kolegům z ODS a KSČM nic nenechají.

Lobbisté píší poslancům o miliony 


V kanceláři místopředsedy rozpočtového výboru ve sněmovně Michala Krause z ČSSD je už několik dní metr vysoký štos dopisů od starostů a šéfů sportovních klubů.

Jak se blíží závěrečné projednávání rozpočtu pro příští rok, píší "svému" poslanci z Libereckého kraje. Žádají ho, aby se pokusil do rozpočtu zařadit jejich věci.

"Každý se přirozeně snaží preferovat své území, ale ne vždy to je hlavní kritérium. Snažíme se prosadit hlavně takové oblasti, které jsou pro obce důležité a mnohdy zanedbávané," vysvětluje Kraus, jak si bude vybírat. O pomoc ho žádají coby svého fanouška třeba liberečtí fotbalisté.

Jinak to udělala jihočeská obec Kubova Huť, která se snaží na Šumavě modernizovat turistický a sportovní areál. Na to potřebuje 5,5 milionu korun. A tak si přímo do vesnice pozvala vlivného jihočeského poslance - šéfa rozpočtového výboru Miroslava Kalouska.

"Je z našeho regionu. Přijel se sem proto podívat, vždyť podpora malých obcí souvisí s jeho aktivitou Zelená pro venkov," míní starosta obce Karel Klose.

Jihomoravské Blansko to mělo s žádostí o deset milionů korun na baseballový areál daleko jednodušší. Zájmy města prosadil Miloslav Kala z ČSSD, zastupitel a poslanec v jedné osobě.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz