Zdanit náhrady, které dostávají politici k platu, se pokoušel už ministr financí Eduard Janota. Teď to znovu zkoušejí komunisté.

Zdanit náhrady, které dostávají politici k platu, se pokoušel už ministr financí Eduard Janota. Teď to znovu zkoušejí komunisté. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Poslanci si opět zkoušejí zdanit náhrady. Ale vyjít to ani teď nemusí

  • 51
Nekonečná tahanice o to, jestli budou zdaněny desetitisícové náhrady, které poslanci a senátoři dostávají k platu, má pokračování. Poslanci pustili k dalšímu projednávání do výborů návrh komunisty Petra Braného, že si náhrady přece jen zdaní. Není ale vůbec jisté, jestli návrh parlament do voleb stihne schválit.

"Mělo by pro nás platit to, co pro každého občana," zdůvodnil návrh komunistický poslanec Petr Braný. Nikdo z poslanců proti tomu ve Sněmovně ani nemukl, a tak návrh komunistů nyní budou posuzovat parlamentní výbory. Mají na to ale šedesát dnů, což snižuje šanci, že zdanění platů do voleb projde.

Pokud by totiž senátoři návrh vrátili s jakýmikoli změnami, Sněmovna by se jím už před volbami nestihla zabývat a spadl by pod stůl.

Poslanci nyní kromě základního platu, který se jim od ledna snížil o čtyři procenta, pobírají i náhrady, které jsou paušální, nedaněné a nemusejí se proúčtovat. Na reprezentaci a stravné dostávají poslanci a senátoři měsíčně 9 100 korun, náhrada za cestovné se pohybuje od 22 800 do 34 200 korun. Vypočítává se podle vzdálenosti kanceláře poslance či senátora od Prahy.

Se zdaněním náhrad přišel už ministr financí Eduard Janota v rámci svého úsporného balíčku. Jenže politici "zapomněli" na to, že kromě zákona o daních z příjmu musí upravit i speciální zákon o platech politiků, a tak jim zůstaly i od ledna náhrady nezdaněné. - čtěte Poslanci prosadili zdanění svých náhrad, platit ale zatím nemůže

Základní plat poslance a senátora bez jakékoli funkce se od letošního roku snížil o čtyři procenta na 59 tisíc korun měsíčně. To má ale platit jen do konce letošního roku. Do té doby jsou platy politiků zmrazené.

Ministr Janota si přeje, aby to tak zůstalo i nadále. V opačném případě by totiž platy politiků po několika letech vyskočily výrazně nahoru. U poslanců a senátorů o 16 tisíc korun měsíčně, ministři by si polepšili o 31 tisíc korun a premiér o více než 44 tisíc korun. - čtěte Politiky čeká raketový růst platů, vláda ho zatím brzdí marně


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video