Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci se těší na luxusní byty

  0:01aktualizováno  0:01
Sedmačtyřicet poslanců bude moci chodit do práce v bačkorách. Do práce to totiž budou mít ani ne sto metrů. V pražské Nerudově ulici, několik kroků od hlavní budovy Poslanecké sněmovny, se dokončuje rekonstrukce domu U Zlaté koruny. Právě zde začne od září fungovat ubytovna pro několik mimopražských poslanců.

Poslanecké pohodlí však vyjde daňové poplatníky na čtvrt miliardy korun. Zákonodárci ze svého nezaplatí nic - nájem se tu totiž neplatí.

Proč musí poslanci za takovou cenu bydlet hned vedle své práce, vysvětlovalo vedení sněmovny tím, že se tak ušetří na příspěvcích na ubytování. Příspěvek ve výši třinácti tisíc korun měsíčně dostává každý mimopražský poslanec, aby si našel v hlavním městě ubytování. Pokud nebydlí v poslanecké ubytovně.

Unionista Karel Kühnl, který byl od začátku proti rekonstrukci "Nerudovky", však již před lety spočítal, že návratnost takové investice bude trvat více než sto dvacet let. "Teď už se s tím bohužel nedá nic dělat. Jednou to stojí a spolklo to tolik peněz, tak se tam musí poslanci nastěhovat," krčí dnes rameny Kühnl.

Mezi poslanci byl o bydlení na Malé Straně velký zájem: většina klubů nejenže nabízené byty plně obsadila, ale dodala i případné náhradníky. Sněmovna přidělila každému poslaneckému klubu jen určitý počet bytů, závisející na velikosti klubu.

"Na ČSSD připadlo 16 bytů, na ODS 13, deset mají komunisté, pět lidovci a tři unionisté," popisuje poslanec KSČM Karel Vymětal, který dostal rozdělení bytů na starost. Kluby budou mít byty k dispozici pouze na toto volební období. Po příštích volbách se byty opět přerozdělí.

Každý byt je úplně jiný. Jsou mezi nimi jak dvoupokojové byty s rozlohou přes osmdesát metrů čtverečních, tak i jednopokojové "nudle" s jedním oknem. Všechny mají kuchyň, koupelnu, gauč, skříň, pracovní stůl a dvojpostel - kdyby prý přijela manželka. Aby se poslanci nehádali, tento pátek Vymětal vylosuje, kde který poslanec bude přesně bydlet. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz