Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci se shodli na procesu digitalizace rozhlasu

  16:31aktualizováno  16:31
Digitalizace rozhlasu se začíná hýbat. Poslanci přepracovali kritizovaný návrh přechodu od stávajícího šíření rozhlasových vln k modernější formě, který zvýhodňoval velké hráče na trhu.

Studio digitálního Rádio Česko | foto: Technet.cz

Poslanci z kulturního výboru a mediální komise parlamentu doporučili snížit rozsah celoplošného pokrytí a zároveň omezit spojování rozhlasových stanic s jedním vlastníkem do jedné společnosti.

Kompromis podle spoluautora novely Petra Plevy (ODS) spočívá mimo jiné ve snížení rozsahu celoplošného pokrytí z původně navrhovaných 90 na 80 procent obyvatel, kteří by mohli rozhlasové vysílání přijímat.

I tak to bude zvýšení v porovnání s platným zákonem, který stanoví jednotnou hranici sedmdesát procent pro rozhlasové i televizní vysílání.

Poslanci současně chtějí zmenšit možnost "monomediální koncentrace", tedy fúzí stanic s jedním vlastníkem do jedné firmy.

Tvůrci novely původně navrhovali, aby jeden subjekt mohl vlastnit stanice až do čtyř set procent pokrytí obyvatelstva s programy, které toto seskupení vytvoří. Nově se má tato hranice snížit na tři sta procent.

Proti původní předloze protestovala malá regionální rádia, podle nichž má být cílem novely "bezohledná monopolizace rozhlasového trhu a zánik regionální rozhlasové služby", jak před časem uvedl prezident Národní rozhlasové asociace Pavel Foretník.

Původní návrh vláda odmítla

Místním rádiím vadila i regionalizace celoplošných stanic, jimž předloha umožňovala do vysílání zařazovat pořady a reklamu s regionálně odlišným obsahem. Poslanci navrhli nově podle Plevy toto "odpojování" omezit tak, že stanice musely v 85 procentech vysílacího času vysílat stejný program.

Autoři novely, která vychází z návrhu samotných komerčních stanic, kvůli přechodu na digitální rozhlasové vysílání navrhli prodloužení licencí současným komerčním vysílatelům, což nelibě nesla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Novelu odmítla i vláda. Přechod rozhlasového vysílání na digitální lze podle návrhu a jeho autorů očekávat kolem roku 2019 s tím, že platnost dosavadních licencí k rozhlasovému vysílání skončí roku 2013 a v bezprostředně následujících letech.

Poslankyně KSČM Ivana Levá navrhla v novele zrušit přechodná ustanovení, která provozovatelům rozhlasového vysílání prodlužují licenci kvůli přechodu na digitalizaci až do roku října 2025. Pokud by pasáž nebyla zrušena, lhůta by měla být podle Levé alespoň o pět let kratší.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz