Děti ve škole (ilustrační foto)

Děti ve škole (ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Poslanci se pohádali o domácí vzdělávání. ANO svého Zlatušku podrželo

  • 117
Už žádné koly, chipsy či sladkosti ve škole. Novela školského zákona, kterou začali schvalovat poslanci, zakáže, aby byly ve školách v prodeji potraviny, které neodpovídají požadavkům na zdravou výživu žáků a studentů. Velké vášně ve Sněmovně ale vyvolal hlavně spor o to, jestli má být možné domácí vzdělávání žáků na druhém stupni škol.

„Nezpůsobíme rozvrat vzdělávacího systému,“ přimlouval se za možnost domácího vzdělávání poslanec vládního hnutí ANO Jiří Zlatuška.

„Když nebude dovoleno několika stovkám rodin jiná varianta vzdělávání, riskujete, že novela neprojde,“ varovala ministra školství Marcela Chládka z ČSSD poslankyně opoziční TOP 09 Nina Nováková. Individuální vzdělávání je podle dosavadních pravidel možné jen v případě žáků prvního stupně základních škol.

Kategoricky proti tomu, aby se rodiče mohli i u starších dětí postarat o jejich výuku doma, vystoupili ve Sněmovně ministr Chládek i komunistická poslankyně, sama civilním povoláním učitelka Marta Semelová.

„Nejsme na to připraveni v případě čtyř a půl tisíc základních škol,“ apeloval na poslance ministr školství. Vyzýval je, ať otázku individuální výuky nevnášejí nyní do vládního návrhu, ale ať poslanci připraví jiný, vlastní, který bude řešit jen tuto věc. „Nepřispívá to ke kvalitě vzdělávání. Degraduje to učitelské povolání,“ argumentovala Semelová. Komunistům vadí individuální výuka i na prvním stupni.

Dohra hádky o domácí vzdělávání: pokus o sesazení Zlatušky

Definitivní hlasování o zákonu jako celku nakonec poslanci po hodinové vzrušené debatě odložili na páteční ráno. Přesto mělo jednání o novele školského zákona jednu překvapivou pointu už ve středu - členové školského výboru se pokusili sesadit z funkce předsedy výboru Zlatušku z hnutí ANO, který se před tím ve Sněmovně přimlouval pro to, aby možnost domácího vzdělávání prošla.

O nespokojenosti s prací Zlatušky při jednání výboru mluvil místopředseda výboru Bronislav Schwarz z ANO. Ten se naopak při jednání Sněmovny přimlouval za to, aby se v této věci zákon neměnil. A dal za pravdu Chládkovi, že stačí, když nyní existuje devatenáct škol v České republice, které už nyní individuální studijní plán na druhém stupni umožňují. Schwarz také ve Sněmovně mluvil o tom, že když o to rodiče tak stojí, aby jejich dítě ve škole nesedělo, mají šanci přihlásit své dítě do školy, kde je individuální plán výuky možný.

Pro sesazení Zlatušky z čela školského výboru byli jeho členové za ČSSD, KSČM a ANO. „Ten pokus o odvolání pana Zlatušky je úplně nulitní,“ upozornil ale poslanec ODS Marek Benda. Nejprve by totiž musely dvě pětiny členů výboru požádat o novou volbu předsedy, po týdnu by se mohla konat nová volba předsedy výboru. A toho by navíc musela potvrdit celá Sněmovna.

Poslanecký klub ANO nakonec Zlatušku podpořil

Dění kolem Zlatušky vyvolalo poprask ve Sněmovně. Poslanecký klub hnutí ANO se nakonec na středečním večerním jednání dohodl, že Zlatuška zůstane předsedou výboru. „Poslanecký klub jednal o situaci asi dvě hodiny a v tajném hlasování potvrdil panu Zlatuškovi důvěru,“ řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Poslanci zároveň konstatovali, že způsob, jakým během dne na jednání školského výboru vyslovilo vedení klubu Zlatuškovi nedůvěru, byl nešťastný.

„Šlo spíš o chybu v komunikaci a komunikaci mezi sebou musíme zlepšovat obecně. Samozřejmě si rozhodnutí svých kolegů z klubu vážím. Ukazuje, že školství je složitá problematika, kterou bere hnutí ANO vážně,“ doplnil Zlatuška.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: novela

Video