Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci se navzdory ODS sejdou i v květnu, řešit by mohli mateřskou

  16:29aktualizováno  16:29
I přes nesouhlas ODS se poslanci sejdou do voleb nejspíše ještě dvakrát. S dubnovou schůzí občanští demokraté problém nemají, s květnovou ano. Na ní by se totiž rozhodovalo o vetovaných zákonech. Na program by se tak mohlo dostat zvýšení mateřské, které chce prosadit ČSSD, zelení, lidovci a komunisté.

Jednání v Poslanecké sněmovně v Praze. (12. února 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Organizační výbor Sněmovny změnil plán zasedání dolní komory tak, aby se poslanci mohli ještě v květnu týden před volbami sejít k další řádné schůzi. Proti byla ODS.

"Týden od 17. do 23. května bude variabilní. Na tento týden můžeme zařadit řádnou schůzi Sněmovny, aby se mohly projednávat body, které budou vráceny Senátem nebo prezidentem," vysvětlil šéf poslanců Miloslav Vlček (ČSSD). Doplnil, že o přesném datu schůze se rozhodne na některém z dalších zasedání organizačního výboru.

Poměr hlasování o změně harmonogramu byl 7:4. "Proti byli všichni přítomní členové organizačního výboru za ODS," podotkla místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Očekává se totiž, že mezi vrácenými zákony bude například zvýšení mateřské, která byla na letošní rok snížena v rámci úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty. ČSSD, KSČM, lidovci a zelení usilují o navrácení mateřské na úroveň loňského roku. Naopak proti je ODS a TOP 09, protože změna zákona by z rozpočtu ukrojila přibližně dvě miliardy korun.

Senát už kvůli tomu zvýšení mateřské odmítl (o vetu v Senátu čtěte zde), ale Sněmovna toto veto na předposlední dubnové schůzi zřejmě přehlasuje. Lze však očekávat, že novelu vetuje prezident, a proto se vrátí do Sněmovny. Na květnové schůzi by pak veto poslanci zřejmě dokázali znovu přehlasovat.

Na dubnové schůzi se čekají hádky kvůli programu

Předposlední schůze má být od 13. do 16. dubna. Organizační výbor z ní vyřadil návrhy v prvním čtení, které by se do voleb stejně nestihly projednat. I tak se na program tlačí 213 bodů, s prvními čteními by jich bylo ještě o 76 víc, informovala Němcová.

Podle Němcové ale není reálné projednat ani zbývající body. "Já jsem navrhovala vyřazení i všech druhých čtení s tím, že by zůstaly pouze priority vlády, ale to se nepodařilo," podotkla místopředsedkyně.

Vlček očekává, že po zahájení schůze - v úterý 13. dubna - budou poslanci vášnivě debatovat hlavně o programu. Ve středu prý rozhodnou o několika zákonech v závěrečném hlasování, ve čtvrtek budou pravidelné interpelace na členy kabinetu a v pátek bude Sněmovna jednat do odpoledne.

Podobně to vidí i Němcová. "Myslím, že schůze bude mít dramatický průběh," soudí. Na jednání o zákonech totiž budou mít poslanci prakticky jen středu a část pátku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz