Poslanci schválili v prvním čtení rozpočet na příští rok

Poslanecká sněmovna podpořila v prvním čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2001. Sněmovna schválila základní rámec rozpočtu, který počítá s příjmy 636,2 miliard korun, výdaji 685,18 miliard korun a schodkem 48,98 miliard korun. Rozpočet podpořilo 127 ze 182 přítomných poslanců, proti hlasovalo 34. Vládní návrh rozpočtu podpořili po předchozí dohodě šéfů obou stran poslanci ČSSD a ODS. Poslanci ostatních stran v rámci rozpočtové rozpravy dali najevo, že rozpočet podpořit nehodlají.

V dalších dnech budou o jednotlivých rozpočtových kapitolách jednat sněmovní výbory.

ČSSD musela slíbit ODS aukci na licence pro mobily a splácení dluhu

ODS slíbila ČSSD, že podpoří v prvním čtení státní rozpočet na rok 2001, když vláda v příštím roce prodá licence na provoz třetí generace mobilních telefonů v aukci.

Částka získaná nad předpokládaných dvacet miliard, půjde na umoření státního dluhu. Státní dluh sníží ještě dalších dvacet miliard, které vláda získá z privatizace podniků plánovaných na příští rok.

"Dohodli jsme se také, že dvacet miliard korun z výnosu privatizace bude příští rok přiděleno na umoření státního dluhu," oznámil po ranní schůzce představitelů obou stran předseda ODS Václav Klaus. 
 
"Byl nalezen rozumný kompromis. Předpokládáme, že vláda předloží návrh zákona pro převod těchto 20 miliard z Fondu národního majetku na částečné umoření státního dluhu," řekl premiér Miloš Zeman.

Aukce na prodej licencí by podle šéfů obou stran měla přinést vyšší zisk, než dosud předpokládaných dvacet miliard korun, které už vláda zahrnula do příjmů návrhu rozpočtu.

Aukci čtyř licencí zpochybňují stávající operátoři mobilních telefonů. Podle jejich propočtů se jim nevyplatí zaplatit za licenci více než 4 miliardy korun.

ODS již dříve nesouhlasila se zahrnutím výnosu z prodeje licencí na provoz třetí generace mobilních telefonů do rozpočtu jako mimořádného příjmu.

Z prodeje licencí však chce vláda použít pro resort školství devět miliard, z toho asi čtyři miliardy na zvýšení mezd učitelů.

Podpora investic bude směřovat do dvou mimorozpočtových fondů - bydlení a dopravy, na jejichž podpoře se ODS a ČSSD dohodly v dodatku k opoziční smlouvě v lednu.

"Pro urychlení ekonomického růstu jsou zapotřebí určité investiční výdaje," komentoval dohodu Zeman.

"Jistě obě strany budou tvrdě diskutovat o poměru mezi investičními výdaji a umořením státního dluhu, ale myslím, že ten poměr bude výsledkem věcné diskuse, jaká proběhla dnes," dodal.

Bez příjmů z privatizace by letos dosáhl deficit 147,6 miliardy korun

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok podle dohody s ODS s deficitem 20 miliard korun, příjmy 630,7 miliardy korun a výdaji 650,7 miliardy korun.

Návrh rozpočtu je však sestaven podle nových rozpočtových pravidel, tedy počítá s příjmy 636,2 miliardy korun, výdaji 685,18 miliardy korun a schodkem 48,98 miliardy korun.

Rozpočet na základě rozpočtových pravidel zahrnuje i ztrátu Konsolidační banky, která činí 20 miliard korun, a veškeré operace státních finančních aktiv.

Ministerstvo financí letos odhaduje celkový deficit veřejných rozpočtů na 99,8 miliardy Kč (5,2 procenta hrubého domácího produktu). Po vyloučení příjmů z privatizace, což požadují tzv. maastrichtská kritéria Evropské unie, vzroste deficit na 147,6 miliardy korun (7,7 procenta HDP).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video