Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: 

Tatínci budou moci na sedm dnů na placenou otcovskou, poslanci na to kývli

  • 229
Tatínkové dostanou šanci, aby mohli zůstat týden doma s miminkem a jeho matkou, aniž by si museli brát dovolenou či volno a přišli přitom o podstatnou část platu. Poslanci podpořili novelu zákona o nemocenském pojištění, která se zavedením sedmidenní proplácené otcovské počítá.

Muži, kteří si platí nemocenské pojištění, si budou moci vybrat sedm dní placeného volna do šesti týdnů od narození potomka. Z odváděného nemocenského pojištění budou dostávat stejně jako žena na mateřské sedmdesát procent vyměřovacího základu svého příjmu. Ročně to má stát do 800 milionů korun. Záleží na tom, kolik otců tuto možnost skutečně využije.

Zákon, aby začal platit, musí ještě schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Pro novelu hlasovalo 103 ze 146 přítomných poslanců z ČSSD, ANO, KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu (jak hlasovali konkrétní poslanci, najdete zde).

„Už teď se chodí mladí rodiče na otcovskou ptát na úřady práce,“ řekla ve Sněmovně před hlasováním o zákonu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. „Je to na podporu mladých rodin a porodnosti,“ uvedl komunistický poslanec Miroslav Opálka.

Hlasování poslanců o otcovské

Podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky přijaté opatření součástí politiky vlády, aby se posílily vazby mezi otcem a dítětem.

„Zavedení nové dávky není úplně naším cílem, já osobně budu hlasovat proti,“ řekla přitom před hlasováním Radka Maxová z vládního hnutí ANO. Argumentovala, že otcovská by stála 800 milionů korun ročně, a i když se nyní ekonomice daří, nemusí to trvat věčně. Pak je podle Maxové otázkou, kde se na to budou hledat peníze. Poslankyně se nakonec zdržela hlasování, většina jejích kolegů z poslaneckého klubu však pro otcovskou hlasovala.

„Žádný racionální důvod k tomu není, vyrobíme jen problém zaměstnavatelům a zatížíme státní rozpočet,“ oponoval záměru zavedení otcovské šéf klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura. „Je mnohem jednodušší zavést novou dávku, než ji pak zastavit. Je nás tady dost, abychom zabránili vzniku nových sociálních dávek,“ řekl Stanjura.

„Co se týče otcovské dovolené, tak jak je navržena, s tím TOP 09 nesouhlasí,“ řekla také v rozpravě poslankyně Gabriela Pecková z TOP 09. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek poslancům v reakci na Stanjurovo vystoupení připomněl, že první politik, který zavedení placené otcovské prosazoval, byl bývalý šéf občanských demokratů Petr Nečas, když byl ještě ministrem práce a sociálních věcí.

Schválení možnosti, že tatínek půjde na týden na „otcovskou“, se nelíbí Hospodářské komoře. „Při pohledu na další návrhy na změny, které se dotýkají zaměstnavatelů, jako je například obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci, zavedení povinných sick days, dlouhodobého pečovatelského volna, či novelizace zákoníku práce, je zavedení placené dovolené pro otce další komplikací pro zaměstnavatele,“ řekl ČTK mluvčí komory Miroslav Diro


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video