Poslanci rozhodují o afghánské misi

  • 1
Poslanci rozhoduji o první české bojové operaci od druhé světové války. Do Afghánistánu by mělo na jaře vyrazit až 121 českých vojáků. Většina by měla pátrat po teroristech z Al-Kájdy.

V Kábulu by mělo operovat 13 vojáků na odminovávání území a na letišti. Zbytek se zřejmě zapojí po boku Američanů do honu na teroristy z Al-Kájdy a přívržence Talibanu.

Armáda počítá s tím, že by 121 vojáků mohla do Afghánistánu vyslat, jakmile záměr posvětí poslanecká sněmovna.

Všeobecně se očekává, že hlasování ve sněmovně bude předcházet dlouhá diskuze. Vláda nově rozhodla o vyslání českých vojáků do bojové operace už počátkem roku. Senátoři pak koncem ledna.

ODS má čtyři podmínky
Loňské hlasování o vyslání policistů do Iráku přitom ukázalo, že řada poslanců jak ČSSD tak ODS není vojenským operacím nakloněna. "ČSSD je rozpolcená," uvedl poslanec Radim Turek, který navrhuje, aby za vyslání elitních vojáků žádali čeští diplomaté po USA zrušení vízové povinnosti pro české občany. Někteří jeho straničtí kolegové naopak misi odmítají zcela.

Opoziční ODS má pak dokonce čtyři podmínky, za kterých je ochotna vyslání vojáků do Afghánistánu podpořit. První podmínkou je, aby vláda jasně věděla, kde na misi vezme peníze. Půlroční působení v Afghánistánu má podle předpokladů stát až 250 milionů korun. Ministerstvo obrany přiznává, že má zatím polovinu.

Další podmínkou je, aby armáda měla k dispozici dostatek vojáků pro misi. Vláda uvažuje o rotaci vojáků, ODS podle poslance Petra Nečase ale žádá tři skupiny vojáků pro případnou další rotaci. Podle Nečase se totiž může bezpečnostní situace v oblasti značně zhoršit a jednotky by mohly v Afghánistánu zůstat déle.

"Požadujeme, aby vláda v průběhu letošního roku stáhla nebo zrekudovala většinu sil, které působí v Kosovu," uvedl Nečas. Poslední podmínkou pak zůstává, aby prostějovští výsadkáři byli převeleni od vojenské zpravodajské služby, pod kterou patří. Zákon totiž nepovoluje zpravodajským službám účast v bojových operacích.

Dvě operace současně
Armáda chce vyslat vojáky do obou operací, které v Afghánistánu probíhají. V mírové misi ISAF v Kábulu a okolí pod velením NATO působí nyní asi 5700 vojáků, kteří dbají na bezpečnost v oblasti.

Mimo to pokračuje v Afghánistánu operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda) pod velením USA. Asi 10 tisíc vojáků speciálních sil pátrá v nepřístupných oblastech po teroristech a přívržencích bývalého vládního hnutí Taliban.

Do mise chce armáda vyslat 13 vojáků - jedenáctičlenný odminovávací tým a 2 experty, kteří by působili na kábulském letišti. Do honu na teroristy by pak měla Česká republika vyslat 108 elitních bojovníků.

Aliance nabídku vítá
S nabídkou vyslat až 150 vojáků přišel loni v prosinci na zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu českých velvyslanec Karel Kovanda, který na zasedání zastupoval nemocného ministra Miroslava Kostelku.

"Armáda ujišťuje, že bude schopna vojáky vyslat hned, jakmile to parlament schválí," uvedl Kovanda s tím, že česká nabídka okamžitě vzbudila velký zájem.

SOUVISLOSTI:

Bojovníci dokončují přípravy na Afghánistán

NATO představilo nové síly rychlé reakce

Turek: Elitní vojáky
můžeme nabízet světu

Hoši na afghánskou misi

"Aliance přijala nabídku velmi vřele, zaplňuje mezery v kapacitách, které v Afghánistánu kriticky chybějí," dodal Kovanda.

Generální tajemník NATO George Robertson po zasedání ministrů v Bruselu českou iniciativu označil za jednu z "prvních vlaštovek", která pomůže překonat alianci problémy, které má s plánovaným rozšířením mírové mise ISAF i mimo hlavní město Kábul.

V oblasti chce aliance vyslat jednotky i do jiných velkých afghánských měst, ve kterých není bezpečnostní situace tak stabilní jako v Kábulu. Do Afghánistánu by mohlo NATO příští rok poslat dalších až 10 tisíc vojáků.

Česká republika se do operací v Afghánistánu zapojila už jednou, když v rámci operace Trvalá svoboda vyslala do Kábulu lékaře a zdravotníky polní nemocnice. Ta se vrátila z oblasti na sklonku loňského roku.

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Nejlepší videa na Revue