Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci rozhodnou, co dělat se psy

  23:45aktualizováno  23:45
P r a h a - V parlamentu se tento týden bude rozhodovat, zda jsou někteří psi člověku nebezpeční od přírody, nebo zda je takovými učiní až výchova jejich majitele. V emotivní diskusi o návrhu zákona o chovu psů kynologové proklínají zejména jeho předkladatele: Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL) a Zdeňka Kořistku (US). Ti jsou přesvědčeni, že by návrh měl dostat šanci alespoň v takzvaném prvním čtení, aby poslanci mohli říci, co se jim na návrhu líbí či nelíbí. Mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá tvrdí, že návrh je nesmyslný už tím, že se vztahuje jen na pětinu psů s průkazem původu.

V celé republice však žije asi milion psů, z nichž většina jsou kříženci či psi bez rodokmenu. "Návrh také nesmyslně hovoří o nebezpečných plemenech. My naopak tvrdíme, že není nebezpečných psů. Ano, jsou psi se špatným chováním. A chovají se tak proto, že je jejich majitelé nezvládají. Postihujme tedy je, což i nynější zákony umožňují," navrhuje Tichá.

Nesmyslné požadavky vystihuje podle mluvčí ustanovení, z něhož vyplývá, že každý pes, který napadne jiné zvíře, má být považován za nebezpečného. "Znamená to snad, že když můj pes zakousne myš, je nebezpečný?" ptá se Tichá.

Výhrady vůči zákonu mají i někteří poslanci. "Je špatně připraven, budeme hlasovat pro jeho zamítnutí," řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Zdeněk Škromach. Také zástupci Občanské demokratické strany už dali najevo, že se zachovají stejně. "Definitivní rozhodnutí o návrhu zákona o chovu psů padne až zítra, zatím ale převládají názory vesměs záporné," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Zákon v nynější podobě nepodpoří zřejmě ani Čtyřkoalice. "Motiv je dobrý, ale provedení je varující," soudí lidovec Cyril Svoboda.

"Ve sněmovně by měly zaznít jak naše, tak i názory druhé strany, abychom si mohli udělat obrázek, v jaké podobě by ten zákon vyhovoval," dodal jeho navrhovatel Kořistka. On i  poslankyně Šojdrová jsou připraveni k ústupkům.

"Máme připraveno několik variant," řekl. Mohlo by se tedy podle poslance změnit například ustanovení, že každý pes, který není dál než dvě stě metrů od budov, musí být na vodítku a mít náhubek.

"Zatím musí mít náhubek a být připoutána k vodítku i čivava, kterou můžete zašlápnout," namítá mluvčí kynologické unie Tichá.

Kořistka má připravený pozměňovací návrh, podle něhož by to platilo jen pro veřejná prostranství.

"Mimo ně bude pes moci pobíhat bez vodítka, to platí pro všechny. Nebezpečný pes může mimo veřejné prostranství pobíhat také volně, ale s náhubkem a pod dozorem majitele." Kořistka již poslancům rozeslal dvoustránkový dopis, v němž vysvětluje, proč se návrh se Šojdrovou rozhodli předložit. Argumentuje i tím, že za prvních devět měsíců loňského roku napadl pes člověka více než sedmnácttisíckrát.

"Ještě nikdy jsem nezažil takovou diskusi dva měsíce před tím, než byl zákon vůbec projednáván ve sněmovně. Je dobře, že to leží na stole, je vidět, že jsme ťali do živého," řekl.

Protestní petici Jeden metr odpůrců návrhu zákona o chovu psů podepsalo bezmála 55 tisíc lidí. Tvůrcům zákona většinou vytýkají, že chtějí postihovat psy, a ne jejich majitele.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

D1 u Humpolce, zastavenou nehodami, zprůjezdnili po 19 hodinách

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Najdete na iDNES.cz