Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci řeší ochrannou zónu parlamentu, vykázaná auta se mohou vrátit

  9:59aktualizováno  9:59
Kolem budovy Sněmovny by mohla vzniknout ochranná zóna zahrnující i Malostranské náměstí, což by v důsledku mohlo vést i k návratu aut na zrušené parkoviště. A to v případě, že se strany shodnou na rychlé změně zákona o sídle Parlamentu České republiky. Poslanci se o ní bavili při jednání organizačního výboru.

Od 1. července začal zákaz parkování pod kostelem sv. Mikuláše na Malostranském náměstí.(1.7.2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

„Rozhodně nejde o to parkoviště, ale o celkové lepší zabezpečení Sněmovny, v jednacím řádu se již více než dvacet let počítá s tím, že vznikne parlamentní stráž, nikdy ale nebyla zřízena,“ řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Tento týden si zástupci parlamentních stran v organizačním výboru řekli, že ve svých klubech posoudí možnost, zda chtějí podpořit změnu zákona o sídle parlamentu, podle nějž by vznikl bezpečnostní okruh kolem Sněmovny zahrnující okolní ulice i Malostranské náměstí. Na to, že by to mohlo vést k návratu aut na Malostranské náměstí, upozornil jako první Security magazín.

Fotogalerie

Parlamentní stráž by mohla kontrolovat pohyb osob i provoz, aby byla zajištěna bezpečnost sídla parlamentu. Parkování v bezpečnostní zóně by bylo možné se souhlasem kancléře Sněmovny.

Aby ale zákon mohl ještě v tomto volebním období do podzimních voleb projít, musely by se strany shodnout, že žádná z nich nezablokuje projednávání změny ve zrychleném režimu podle paragrafu 90 jednacího řádu, bez možnosti pozměňovacích návrhů.

A právě to mají nyní všechny kluby posoudit. „Upřímně řečeno, tím, že se o to takto začala zajímat média a ptají se na zrušené parkoviště, nebude z toho podle mě spíš nic,“ řekl iDNES.cz Gazdík.

Parkoviště z Malostranského náměstí v centru Prahy zmizelo loni v červenci, když Technická správa komunikací vypověděla nájemci smlouvu. Pokud by se nyní poslanci shodli na nových pravidlech, auta by se mohla vrátit zpět.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz