Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci pustili stíhačky dál

  17:18aktualizováno  17:18
Praha - Poslanecká sněmovna nezamítla vládní návrh zákona o financování a nákupu stíhacích letounů JAS-39 Gripen pro českou armádu. Nákup za 60 miliard korun tak hlasováním prošel do třetího závěrečného čtení. Proti vládnímu návrhu zvedli ruku i čtyři poslanci ČSSD. Očekává se, že definitivní verdikt o nákupu letounů poslanci vynesou ve čtvrtek, kdy bude zasedání sněmovny pokračovat.

Sněmovna nepodpořila protinávrh poslance Jiřího Payna nákup a financování stíhaček JAS-39 Gripen zamítnout. Neprošel ani nápad komunistů, kteří požadovali, aby se návrh zákona vrátil k projednání do rozpočtového výboru parlamentu.

Proti návrhu kabinetu Miloše Zemana hlasovali i čtyři poslanci sociální demokracie. "Nákup stíhaček je stále velmi otevřenou záležitostí, mám k němu výhrady," uvedl bezprostředně po hlasování poslanec Radim Turek z ČSSD. Ten se odmítavým stanoviskem k nákupu netajil ani při předchozích hlasováních.

Ostatní jeho kolegové a poslanci KDU-ČSL a část Unie svobody-DEU hlasovali proti zamítavému návrhu. V parlamentních kuloárech se předpokládá, že přijetí předlohy prosadí právě sociální demokracie, lidovci a část Unie svobody-DEU.

Zeman i Tvrdík jsou opatrní
I když sněmovna tentokrát tři návrhy na zablokování debaty o nákupu gripenů neschválila, ministři jsou před čtvrtečním konečným hlasováním opatrní. Premiér Miloš Zeman a ministr Tvrdík postoj sněmovny přivítali, považují ho ale jen za dílčí úspěch.

Výsledek čtvrtečního konečného hlasování si netroufli odhadnout. Zeman uvedl, že hlasování výsledek naznačuje, "ale stále to není jisté". "Jsem taky jenom člověk a nedokáži odhadnout, jak se Poslanecká sněmovna zachová," řekl Tvrdík.

Financování nákupu letadel z výnosů privatizace podle něj vychází vstříc výtkám opozice a zlevní celý obchod až o 20 miliard korun. Napjatou atmosféru, která už několik týdnů provází otázku nákupu gripenů ve sněmovně, přičítá Tvrdík blížícím se volbám.

"Národní zájmy se nedají hájit tím, že si toto heslo napíšete na své volební plakáty," poznamenal v narážce na volební kampaň ODS, která vystupuje jako obhájce národních zájmů, ale nákup gripenů nepodporuje.

ODS je jasně proti, KSČM neví
Zcela jasný zamítavý postoj k nákupu letounů Gripen má ODS.  Poslanec Hynek Fajmon uvedl, že nákup letounů JAS-39 Gripen by byl jen "slepou uličkou". "Přikláněl bych se k projektu Eurofighter, nebo jeho americké obdoby Joint Strike Fighter. To jsou projekty, které mají budoucnoust," řekl.

Poslanec Zahradil zopakoval, že ODS chce nákup stíhaček řešit až později. Připustil možnost, že by Česká republika požádala na přechodné období o ochranu vzdušného prostoru NATO. On osobně by to ale "nerad viděl". Z jeho slov rovněž vyplynulo, že sám dává přednost nákupu americké techniky.

Sněmovna ve čtvrtek zároveň rozhodne o tom, zda stát na nákup letadel využije výnosy z privatizace. Právě tento způsob financování odmítali poslanci KSČM, když vláda původně žádala, aby jí sněmovna umožnila uzavřít smlouvy o poskytnutí úvěrů.

Právě o nákupu stíhaček JAS-39 Gripen pro vojenské letectvo jednal premiér Miloš Zeman s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem, místopředsedou Miloslavem Ransdorfem a šéfem klubu komunistických poslanců Vojtěchem Filipem.  Zeman tak reagoval na poslední zasedání sněmovny, kdy poslanci nepustili nákup Gripenů do třetího čtení a vrátili vládní návrh k projednání do sněmovních výborů.

Poslanci KSČM minulý týden hlasovali spolu s ODS a Unií svobody proti zákonu o nákupu stíhaček. Randsdorf po schůzce oznámil, že komunisté nákup gripenů "ve světle nových skutečností znovu projednají". "Pro nás je rozhodující to, aby řešení, které se zvolí, nezatížilo státní pokladnu a znamenalo přínos pro český průmysl," řekl Ransdorf. Rozpočtový výbor však zatím návrh projednat nestihl.

Kabinet Miloše Zemana schválil smlouvy o nákupu 24 stíhaček v dubnu. Cena letadel bez výzbroje činí 52,5 miliardy korun, zbraně a úpravy systému by stály dalších 7,2 miliardy. Celkový rozpočet na pořízení strojů tak překračuje 60 miliard korun.

Wolfowitz: Nákup může ohrozit vztahy
Předsedovi zahraničního výboru Senátu Michaelu Žantovskému (ODA) řekl ve Washingtonu náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, že Američané nákup považují za zbytečný a že může ovlivnit česko-americké vztahy.
Žantovský již před svou návštěvou Washingtonu prohlásil, že považuje nákup Gripenů za nevýhodný.

"Já si myslím, že mimořádná schůze sněmovny, která se bude zabývat gripeny, není vlastně sporem o to, zda stíhačky koupit nebo nekoupit, ale zda koupit evropské nebo americké stíhačky," poznamenal premiér Zeman. Žantovský stejně jako stínový ministr obrany ODS Petr Nečas podle premiéra zastávají spíše "neevropskou" variantu, zatímco sociální demokracie a křesťanští demokraté podporují začlenění Česka do evropského obranného průmyslu.

Švédům ani Britům zdržení nevadí
Británie a Švédsko potvrdily zájem o prodej nadzvukových stíhaček JAS Gripen českým ozbrojeným silám i navzdory předchozímu zdržení v Poslanecké sněmovně.

Smlouvy o nákupu 24 stíhaček Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe Systems/SAAB schválila vláda 22. dubna. O dva dny později však sněmovna těsným poměrem hlasů rozhodla, že zatím nepostoupí zákon o nákupu stíhaček do závěrečného čtení.

Ve stejné době informoval americký velvyslanec v Praze Craig Stapleton o pochybnostech, které mají o gripenech američtí experti, kteří se v Praze zúčastnili konference o používání zbraňových a komunikačních systémů v NATO.

Výhrady ke sladitelnosti gripenů se systémy použivané aliancí odmítla britská velvyslankyně v České republice Anne Pringleová. Zdůraznila, že Gripeny se v minulosti úspěšně účastnily společných operací aliance.

"Přejeme si, aby Česká republika nakonec gripeny koupila, a pokud ano, moje vláda toto rozhodnutí podpoří," řekl podle listu švédský velvyslanec Harald Falth. "Není to tak dramatické. Přijmeme výsledek," dodal.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz