Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci prověří údajný tlak na protikorupční detektivy

  11:13aktualizováno  11:13
Pátrejte, ale jen po tom, co vám odsouhlasíme. Takové nařízení vyslalo podle médií policejní prezidium detektivům protikorupčního útvaru. Policie se nařčení brání. O nařízení neví nic ani ministr vnitra Ivan Langer. Přesto se kvůli němu dnes sejde bezpečnostní výbor Sněmovny.

Ministr Ivan Langer řekl, že o opatření, kterým policejní prezidium omezovalo protikorupční detektivy, nic neví. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Detektivové z elitního celostátního útvaru dostali tento týden od vedení policejního prezidia nařízeno, že bez svolení svých nadřízených na centrále nesmí začít kohokoliv prověřovat," napsal v pátek deník Právo.

Pokud by se informace potvrdila, znamenalo by to, že by policejní šéfové měli moc zabránit vyšetřování některých lidí. Jejich kauza by se vůbec nedostala na stůl státnímu zástupci, který má být garantem zákonnosti.

"Nic o tom nevím," řekl iDNES.cz ministr vnitra Ivan Langer.  - více zde

Existenci nařízení zpochybňuje i ředitelka protikorupční policie Renata Strnadová. Ta obešla všechna pracoviště svého útvaru a ptala se, jestli nemá někdo podobný názor. Výsledek byl prý jednoznačně negativní.

"Všichni oslovení pracovníci útvaru se ostře ohradili proti obsahu článku, který pokládají v lepším případě za nešťastnou medializaci názoru jednotlivce či úzké skupiny policistů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, v tom horším případě za pokus o destabilizaci protikorupční policie jako takové," uvedla plukovnice Renata Strnadová.

"Zdůrazňuji, že principy kontroly a řízení tak, jak byly na služební poradě prezentovány náměstkem policejního prezidenta, jsou na útvaru protikorupční policie uplatňovány delší dobu a v žádném případě nedochází k žádnému nezákonnému  ovlivňování průběhu trestního řízení nebo krácení práv státních zástupců," dodala.

Ačkoliv policisté i ministr existenci nařízení omezující vyšetřování protikorupční policie odmítají, poslanci si přesto chtějí nechat celý případ podrobně vysvětlit na schůzce bezpečnostního výboru Sněmovny.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz