Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci protestují proti ředitelce Divadla v Řeznické

  19:29aktualizováno  19:29
P r a h a - Způsob, jakým hospodaří Divadlo v Řeznické, ani chování jeho ředitelky se nelíbí několika členům zastupitelstva první městské části, která divadlo financuje. Velké výhrady má například poslanec Jan Votoček (Pravý blok), kterému se nelíbí, jak vedení radnice odměnilo ředitelku Yvettu Srbovou. "Proč rada udělila mimořádnou odměnu šedesáti tisíc korun ne zcela úspěšné ředitelce, když zastupitelstvo poukazovalo na její nesprávnou práci?" ptá se Votoček. Přitom se domnívá, že by zastupitelstvo mělo spíše uvažovat o odvolání ředitelky.

Votočkovi se nelíbí také to, že Srbová provozuje pod hlavičkou divadla vlastní uměleckou agenturu Adria Praha, jejíž jednatelkou je i Evženie Vihanová, manželka místostarosty Prahy 1 Vladimíra Vihana (ODS).

Na některé praktiky upozornil nedávno i poslanec Martin Mejstřík (Iniciativa pražských občanů).

Poukázal na to, že divadlem zakoupené auto slouží potřebám divadla sotva ze třetiny, z valné části je podle něho využívá Srbová k soukromým cestám na chatu. "Ředitelce platíme i mobil, zaplatili jsme jí řidičák i kursy angličtiny," upozornil Mejstřík.

Srbová se brání tím, že na auto si divadlo vydělalo samo a vše ostatní bylo hrazeno z fondu kulturních a sociálních potřeb, nikoli tedy z peněz městské části.

Vihan pro změnu míní, že agentura Adria Praha, v níž působila jeho žena, vznikla před pěti lety zcela účelově, když se hlásila do konkursu na řízení divadla Adria.

Hospodařením divadla se ovšem bude v nejbližších dnech zabývat finanční výbor i odbor kontroly a stížností zastupitelstva Prahy 1.

"Pokud se ukáže, že jsou některé položky vynakládány špatně, pozná to ředitelka na odměnách," sdělil starosta Jan Bürgermeister (ODS). On sám ovšem prohlašuje, že po umělecké stránce nelze nic divadlu vytknout, a obhajuje i peníze pro Srbovou.

Bürgermeister tvrdí, že ředitelé podobných organizací nemají tak vysoké platy, takže jim odměny přijdou vhod.

"Zapadá to přesně do kontextu, jak odměňujeme ostatní ředitele příspěvkových organizací, pokud k nim není výhrada," konstatuje. Starosta však nedokázal definovat, co si radní představují pod pojmem mimořádná odměna. "Nevím, co je mimořádný výkon," řekl.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Brutálně napadený číšník, mrtví v Kábulu a bitva u Liberce

Útočníci na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o brutálním napadení číšníka v centru Prahy skupinkou sedmi cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Najdete na iDNES.cz