Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci: Prezidenta zvolíme veřejně, když bude chtít i Senát

  12:44aktualizováno  12:44
Poslanci udělali první krok k tomu, aby se už neopakovaly průtahy kolem volby prezidenta. Dali šanci zpřesnění pravidel, s nimiž počítá senátní návrh zákona o vztazích mezi dolní a horní komorou. Parlament by tak měl volit hlavu státu veřejně jen tehdy, jestliže se na tom shodnou obě komory. V opačném případě by byla volba tajná.

Loňská volba prezidenta. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Nově by se měly obě komory na veřejném hlasování dohodnout. Poslanci a senátoři by pak hlasovali po jménech jako při rozhodování poslanců o vyslovení nedůvěry vládě, nikoli jen zdvižením ruky. Podle předlohy je ale možné i hlasování pomocí volebních lístků, které by na rozdíl od tajné volby nebyly anonymní - každý zákonodárce by měl lístek se svým jménem.

Navrhovaná úprava má vyloučit opakování procedurálních průtahů, které předcházely loňskému znovuzvolení Václava Klause. Tehdy si nakonec prosadila svou Sněmovna, neboť většina poslanců odmítla přistoupit na tradičnější tajnou volbu, kterou chtěla většina senátorů.

Zákon poslanci podpořili teprve v prvním čtení, k definitivnímu schvalování má proto daleko. Nová pravidla by navíc platila v případě, pokud by nebyl schválen žádný z návrhů na zavedení přímé volby prezidenta.

"Je třeba, aby Sněmovna nejprve posoudila ústavní návrhy, zda se rozhodne změnit způsob volby prezidenta," poznamenal poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský.

O přijetí stykového zákona, s jehož existencí už šestnáct let počítá ústava, se především senátoři snaží od ustavení své parlamentní komory. Senát normu jednomyslně schválil už před půlrokem.

Stykový zákon mění i další pravidla

Senátoři navrhli stykovým zákonem upravit také takzvaný vázaný mandát pro vládu, který by bránil případnému předávání dalších pravomocí z Česka do Bruselu bez souhlasu poslanců a senátorů. - podrobnosti najdete v článku: K předání kompetencí do Bruselu musí mít vláda náš souhlas, řekli poslanci

Navrhovaný zákon má též zpřesnit pravidla pro schvalování ústavních či volebních zákonů, k jejichž přijetí je třeba souhlasu obou komor parlamentu. Když nyní Senát takový zákon vrátí Sněmovně s úpravami, poslanci nemají jinou možnost než senátní verzi schválit, chtějí-li dosáhnout přijetí normy. Senátoři proto navrhují u těchto zákonů umožnit opakované projednávání během funkčního období Sněmovny, aby se obě komory mohly shodnout na textu.

Norma se týká i povinností prezidenta. K podpisu bude nově dostávat i vetované zákony, pokud Sněmovna zamítavý postoj hlavy státu přehlasovala. "Podpis není vyjádřením souhlasu s obsahem, nýbrž ověřením řádnosti přijetí zákona," vysvětlili senátoři.

Stykový zákon má stanovit i pravidla pro sestavování společných delegací do meziparlamentních orgánů. Sněmovna má mít nově právo na dvě třetiny členů delegace, Senát na třetinu.

Zákonem se před dalším projednáváním ve Sněmovně bude zabývat její ústavně-právní výbor, komunisté s návrhy na vrácení normy k dopracování neuspěli.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Zasedání vlády, na kterém má projednat svou demisi. V úterý totiž ve Sněmovně...

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz