17. listopadu 1989 na Národní třídě začala tzv. Sametová revoluce, pád komunistického režimu v Československu. Poslanci dali státnímu svátku jiný, nový název

17. listopadu 1989 na Národní třídě začala tzv. Sametová revoluce, pád komunistického režimu v Československu. Poslanci dali státnímu svátku jiný, nový název | foto: Antonín Nový

Poslanci přejmenovali 17. listopad. Ostuda, zlobí se TOP 09 i ODS

  • 1206
Státnímu svátku, dni, který vedl k pádu komunistického režimu v Československu, 17. listopadu, dali poslanci ve středu nové jméno. Namísto „Den boje za svobodu a demokracii“ se bude nově nazývat „Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii“. Opoziční pravicoví poslanci to považují za ostudu.

Pro zákon jako celek hlasovalo 102 ze 163 přítomných poslanců (jak kdo hlasoval, najdete zde). Zákon ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.

„Padl jeden velký symbol. Vědí to komunistické struktury, když dokázaly dnes při tomto hlasování prohlasovat změnu státního svátku 17. listopadu do doby před rokem 1989. Už tady máme zase Mezinárodní den studenstva. Padá jeden symbol za druhým stejnou rychlostí, jak přibývá represivních, restriktivních a šmírovacích opatření. Atmosféra se mění a mění se vaším přičiněním,“ vyčetl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek hlasování těm, kdo pro změnu názvu svátku 17. listopadu byli.

Opravdu vám blahopřeji, bratři, pokáral Kalousek lidovce

Speciálně se obrátil k vládním lidovcům. „Opravdu vám blahopřeji, bratři,“ řekl svým bývalým stranickým kolegům. „Dovolte mi, aby mi z toho bylo špatně od žaludku. Nechali jste se zneužít komunisty,“ uvedl také Kalousek.

„Dnes ani nikdy jindy jsem nikoho nezneužil,“ ohradil se šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Předpokládá, že ani žádný z jeho stranických kolegů.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura také počin většiny poslanců označil za naprostou ostudu a ptal se jich, jestli vědí, kdo byl posledním předsedou Mezinárodního svazu studentstva. „Miroslav Štěpán,“ řekl jim Stanjura. Již zesnulý Štěpán byl šéfem pražských komunistů v listopadu 1989, kdy policejní jednotky zmlátily studenty účastnící se demonstrace na Národní třídě.

Opoziční pravicoví poslanci poukazovali na to, že přejmenování 17. listopadu navrhla poslankyně za hnutí ANO, exministryně spravedlnosti Helena Válková, která byla v minulosti v KSČ.

„Hlasování ve Sněmovně, kterým byl přejmenován 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii na ‚Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii‘ je dalším krokem, kterým vládní koalice za podpory komunistů mění význam tohoto dne pro Českou republiku. Mezinárodní den studentstva byl v minulosti zneužit komunistickou propagandou, vracet se k němu je ostudné. Poslanci z ČSSD, ANO, KSČM a KDU-ČSL, kteří návrh bývalé členky komunistické strany Válkové podpořili, ukazují, že si svobody a demokracie neváží,“ uvedl po hlasování v písemném prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Místo v kalendáři dostal Karel IV., bude i Den seniorů

Změnu názvu státního svátku poslanci odhlasovali při projednávání návrhu, který se původně věnoval něčemu úplně jinému. Poslanec Augustin Karel Andrle Sylor z opozičního Úsvitu chtěl, aby se do kalendáře jako památný den dostal 31. srpen, výročí sňatku rodičů Karla IV., jako den „Spojení přemyslovské a lucemburské dynastie“ (více zde). Tuhle myšlenku ale poslanci brzy zavrhli a zákon předělali.

Nelíbila se jim připomínka sňatku Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a nechtěli ani, aby se v kalendáři objevil „Den Elišky Přemyslovny a Karla IV“. Do kalendáře tak nakonec pronikl jen asi nejslavnější panovník v českých zemích, císař Karel IV., jehož sedmisté výročí narození si letos připomínáme. V kalendáři na návrh Petra Bendla z ODS bude u 14. května uvedeno „Den Karla IV“.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák dostal do kalendáře jako nový významný den 1. říjen jakožto Mezinárodní den seniorů. Marně poslanec za ANO Ivan Pilný přesvědčoval kolegy, ať také v kalendáři nechají nějaký den všední, protože den seniorů bude pro některé politiky podle něj jen příležitostí, aby se šli fotit do některého domu seniorů a vystavovat tyto fotky s tím, jak moc toho dělají pro starší lidi.

Souhlasíte s přejmenováním 17. listopadu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 9. března 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 20788
ANO
ANO 5417

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video