Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci přehazovali miliony z kapsy do kapsy

  22:39aktualizováno  22:39
Od výstavby hasičské zbrojnice až po opravu katedrály - tak by se daly označit projekty, na které poslanci včera žádali peníze ze státního rozpočtu pro příští rok. Poté, co před více než měsícem odsouhlasili základní podobu rozpočtu - tedy hlavně schodek ve výši 49 miliard korun -, dostali včera poslanci ve druhém čtení šanci navrhnout do konečného znění některé drobnější úpravy. A tak během dne před své kolegy postupně předstoupilo přes šedesát poslanců, kteří většinou v zájmu svých regionů navrhovali přidat miliony korun na školy, nemocnice, sportoviště či dálnice.

Pravidlo bylo jediné - nesmí se zvýšit schodek. Proto každý poslanec, který žádal na jednom místě o peníze navíc, musel najít i kolonku, kde miliony naopak ubrat.
"Je to vlastně přehazování peněz z jedné kapsy do druhé, které probíhá každý rok. Loni se takhle přeházelo tři a půl miliardy, letos jen samotný návrh rozpočtového výboru hýbe s pěti miliardami a další samotné návrhy jednotlivých poslanců tu částku ještě zvýší," komentoval včera ministr financí Pavel Mertlík.

Většinou se ubíralo v položce, která k tomu přímo vybízí - vládní rozpočtová rezerva. Našly se však i výjimky. Například předseda poslanců ČSSD Zdeněk Škromach, který žádal o čtyři miliony pro mezinárodní baletní soutěž v Praze, je chce ubrat z částky určené na informační technologie.

Mezi návrhy se stejně jako v minulých letech znovu objevilo i dvacet milionů na aquapark v malé obci Bublava na Sokolovsku. Tato obec už díky přízni několika zákonodárců získala na stavbu vodního ráje v minulých letech přes třicet milionů korun.

Normální způsob, jak obec, škola či nemocnice může dostat dotaci, je velmi zdlouhavý a žádost musí projít složitým výběrem na příslušném ministerstvu.
Cesta přes poslance je daleko rychlejší. Většinou se k ní upínají ti, kterým žádost na ministerstvu z různých důvodů neprošla.

"Jestli to není nefér? Na to můžu říct jediné - dělalo se to tak prostě vždycky," říká předseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý, který prosazuje právě peníze pro aquapark v Bublavě. O jednotlivých návrzích a o konečné podobě rozpočtu na příští rok budou hlasovat poslanci ve třetím čtení příští týden v úterý.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Najdete na iDNES.cz