Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci posvětili zahraniční mise

  17:43aktualizováno  17:43
Poslanecká sněmovna schválila účast českých vojáků v zahraničních misích pro příští rok. Čeští vojáci se tak zapojí do operace Evropské unie v Bosně a Hercegovině, do mise v Afghánistánu a operací sil rychlé reakce NATO. V Iráku pak má působit polní chirurgický tým.

V zahraničních misích bude v příštím roce působit zhruba 850 českých vojáků.
Jejich vyslání už v listopadu podpořil Senát. Souhlas poslanců byl poslední překážkou.

Jak uvedl ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU), přijde účast v operacích stát na 1,3 miliardy korun. To je podle něj méně než 2,5 procenta rozpočtu ministerstva obrany, z něhož bude účast vojáků v misích placena.

"Myslím, že Česká republika je na samé hranici svých možností," uvedl krátce po hlasování poslanec a člen sněmovního výboru pro obranu Radim Turek (ČSSD).

Čeští vojáci se zapojí do operace Althea v Bosně a Hercegovině, které velí Evropská unie. - více zde

Zhruba 90 vojáků by mělo působit v Afghánistánu, především experti na likvidaci min a výbušnin a meteorologové. Ti budou nasazeni v Kábulu. Menší část kontingentu složená především z průzkumníků a zdravotníků pak bude na severu Afghánistánu. - více zde

V rámci britské polní nemocnice bude v Iráku působit maximálně desetičlenný chirurgický tým. Maximálně 35 vojáků chce armáda v případě potřeby vyslat do operací Sil rychlé reakce NATO.

Kromě těchto zahraničních misí už sněmovna minulý měsíc prodloužila působení českých vojenských policistů v Iráku do konce února příštího roku. - více zde

Podobně pak souhlasili poslanci a senátoři s prodloužením mise KFOR v Kosovu, kde ve společném praporu operuje 400 českých vojáků spolu se stovkou slovenských. - více zde

Zatímco Senát schválil účast vojáků v zahraničních operacích hladce, ve sněmovně provázely tuto věc průtahy a poslanci její schvalování opakovaně odkládali. Důvodem byly hlavně spory mezi vládní koalicí a opoziční ODS o to, kolika misí by se měli vojáci účastnit. ODS byla ochotná podporovat dvě paralelní operace a za výjimečných okolností tři.

Sporná byla především účast vojáků v operaci EU v Bosně a Hercegovině. Koalice v listopadu kvůli nemocem svých poslanců a dalším důvodům neměla potřebný počet hlasů, aby tuto misi prosadila sama. Hlasy dala dohromady až dnes.

Na Balkáně má mít Česko příští rok nejvíc vojáků - až 600 lidí může vyslat do Kosova a až 90 do Bosny a Hercegoviny. Tam by měli čeští vojáci působit v rámci společné česko-rakouské jednotky. "V jednotce bychom se měli podílet jednou četou na ochraně velitelského stanoviště v Tuzle," uvedl podle ČTK náčelník generálního štábu pavel Štefka.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz