Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci postavili před rohypnol překážku

  9:54aktualizováno  9:54
Rohypnol bude v lékarně k dostání jen na speciální předpis. Poslanci tak rozhodli schválením novely zákona o návykových látkách. Novelu předložila vláda, kterou znepokojovalo, že lék zneužívají narkomani. Normu ještě posoudí Senát a prezident.

Rohypnol bude k dostání jen na předpis s modrým pruhem, který podléhá přísnější kontrole. Medikament totiž obsahuje psychotropní látku flunitrazepam.

Situace na drogové scéně se podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové zhoršuje.

Narkomani problémový lék na spaní distribuují i do zahraničí. "Česká republika je z tohoto důvodu trvale negativně hodnocena příslušnými mezinárodními institucemi," uvedla ministryně.

Její slova potvrzuje i případ, který se dostal až před pražský vrchní soud. Obžaloba viní dva muže a dvě ženy z toho, že pašovali rohypnol a diazepam do Skandinávie. Více čtěte ZDE.

Rohypnol se objevil i během policejního tažení proti drogám ve věznicích. Během akce, která vyvrcholila v polovině února, policie odhalila mimo jiné čtyři výrobny pervitinu, zajistila 16 tisíc dávek této drogy a tři a půl kilogramu efedrinu. Více informací najdete ZDE.

Nikdo z poslanců proti vládnímu návrhu nic neměl, respektive se kromě zpravodaje nikdo ani nepřihlásil. "Tak uspávací téma jsme ve sněmovně ještě neměli," komentoval to po prvním čtení předseda dolní komory Lubomír Zaorálek.

Poslanci se pokoušeli zpřísnit přístup k rohypnolu už v roce 2000. Podle Součkové se tak nestalo jen proto, že na trhu tehdy nebyla jiná hypnotika. Tuto mezeru už pokryly přípravky Hypnogen a Stilnox, které obsahují jinou účinnou látku, zolpidem.

Ministryně chce změnit režim také pro tablety Subutex, které obsahují buprenorfin. I tento lék se objevuje na nelegálním drogovém trhu. V budoucnu by měl být k dostání také pouze na recept s modrým pruhem.

Novela řadí k psychotropním látkám také para-methoxymetamfetamin. Tím české právo vyhoví předpisům Evropské unie, která ji přidala na seznam psychotropních látek už v únoru.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že loni se v Česku spotřeboval milion balení, tedy 20 milionů tablet.

Podle Ivana Doudy z nadace Drop-In nezamezí zpřísnění výdeje rohypnolu tomu, aby ho narkomani zneužívali, pouze bude pro běžné pacienty složitější se k němu dostat. "Někteří naši klienti budou muset přejít z rohypnolu zpět na heroin," poznamenal.

Douda je přesvědčen, že narkomani si najdou cestu, jak lék získat. "Bude bujet korupce," podotkl. Cestu k omezení spotřeby léku vidí ve vysvětlující kampani, aby lidé, kteří nejsou schopni sebekontroly, si našli na nespavost jiný lék.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz