Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci podpořili, aby se v Praze volilo zastupitelstvo v jediném obvodu

  12:42aktualizováno  12:42
I přes odpor ODS poslanci podpořili v prvním čtení návrh KDU-ČSL, aby se Praha ve volbách do obecního zastupitelstva opět počítala jako jediný obvod. Podle lidovců to zaručí rovnou váhu hlasů, podle občanských demokratů je to účelová a nesmyslná změna.
Rozdělení Prahy na víc volebních obvodů by mohlo prospět ODS, která dosud v metropoli dominovala. Ilustrační foto

Rozdělení Prahy na víc volebních obvodů by mohlo prospět ODS, která dosud v metropoli dominovala. Ilustrační foto | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Počet obvodů se v Praze v minulosti měnil. Při posledních volbách do zastupitelstva v roce 2004 byla metropole jedním obvodem. V roce 2002 bylo obvodů pět.

V pražské ODS se diskutovalo o rozdělení Prahy na několik volebních obvodů už loni. V neoficiálních vyjádřeních se pražští občanští demokraté netajili tím, že jde o snahu eliminovat menší strany.

Dnes ODS vetovala požadavek lidovců na schválení předlohy už v prvním čtení, ale Sněmovna zkrátila lhůtu pro projednání ve výboru na jeden měsíc. Takže teoreticky je možné prosadit zákon ještě do květnových sněmovních voleb.

"Můj důvod je zajistit rovnost hlasů pro všechny," řekl k novele předseda lidovců Cyril Svoboda. Předlohu podpořili také sociální demokraté, komunisté a zelení. Proti vystupovali poslanci ODS, kteří pražský magistrát ovládají. O rozdělení metropole do obvodů rozhoduje městská rada, nyní tvořená jen členy ODS.

Miroslav Svoboda z ČSSD poukazoval na to, že ODS bude čekat na poslední možný okamžik, aby si modelovala obvody k obrazu svému a určila si volební strategii.

Podle komunisty Jiřího Dolejše je otázkou, zda má být pražské zastupitelstvo zvoleno podle poměrného systému, nebo systému s většinovými prvky. "Jde o to ubránit se manipulaci ODS, která disponuje většinou v radě," přidal se Martin Bursík ze Strany zelených.

ODS: Praha má svůj zákon, další je zbytečný

Občanští demokraté poukazovali na to, že se postavení Prahy řídí vlastním zákonem. "Celý tento zákon je spíše nesmyslem," řekl poslanec Tom Zajíček.

Jeho stranický kolega Jan Bürgermeister chápe zákon za účelový. Svoboda podle něj zkouší zatáhnout Sněmovnu do snah KDU-ČSL o překročení pětiprocentní hranice voličských hlasů v Praze. "Návrh nás zatahuje do účelového přemýšlení stranických sekretariátů o podzimních komunálních volbách," řekl Bürgermeister.

V debatě vystupovali hlavně pražští poslanci, přičemž drtivá většina z nich v komunální politice v metropoli dříve působila, nebo působí. Na to upozornil jihočeský poslanec Michal Doktor z ODS. "Protestuji proti tomu, aby Praha okupovala toto řečniště," zdůraznil a podotkl, že Sněmovna není pražské zastupitelstvo, nebo Václavské náměstí.

Proti předloze se postavila rovněž vláda. Uvedla například, že by vznikl bezdůvodný rozdíl mezi Prahou a dalšími statutárními městy. Právní úprava patří podle kabinetu do volebního zákona, nikoli do zákona o hlavním městě.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz