Poslanci odložili přísnější trestání

  • 28
Česko zatím nebude mít nový trestní zákon. Poslanci ho vrátili k projednání ve výborech. Ty zasednou až v září. Předloha zaváděla nové trestné činy, například eutanazii. Pětadvacetiletou hranici výjimečného trestu za nejbrutálnější skutky, jako je nájemná vražda, zvyšovala na 30 let.

Kdyby návrh Sněmovnou prošel, ministr spravedlnosti by do něj podle svých slov prosadil i snížení trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let.

Návrh počítá například se zavedením domácího vězení, zpřísňuje tresty za brutální zločiny nebo za úplatkářství.

Poslanci před hlasováním o vládní předloze dlouze diskutovali. Většina řečníků se vyslovila pro vrácení návrhu ústavně-právnímu výboru.

"Podle mého názoru je na předloženém materiálu vidět, že byl takříkajíc psán horkou rukou a že by měl ještě projít několika diskusemi a úpravami," řekl Jiří Pospíšil, stínový ministr spravedlnosti ODS a sněmovní zpravodaj zákona.

Pospíšil kritizoval například to, že za finanční trestné činy hrozí stejné tresty jako za brutální násilné činy. Zmínil paragraf 227 - trestný čin manipulace s kurzem cenných papírů. Při škodě nad pět milionů za něj hrozí pět až dvanáct let vězení.

Stejná trestní sazba, tedy 5 až 12 let, je pak podle něj například za brutální znásilnění s těžkou újmou na zdraví nebo za znásilnění dítěte.

Lidovecký poslanec Josef Janeček zase namítal, že by nový zákon za určitých okolností umožnil eutanazii. "Pokud umožníme tuto formu eutanazie, pak každá vražda nemocného člověka může být vydávána za pomoc," prohlásil Janeček.

Doposud platí trestní zákon z roku 1961. Od té doby byl mnohokrát novelizován.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video