Poslanci navrhují účinněji stíhat fašismus a komunismus

  17:52aktualizováno  17:52
- Pět poslanců z ODS, ČSSD a Unie svobody navrhlo v novele trestního zákona důraznější postup státních orgánů při stíhání projevů fašismu i komunistické ideologie.
Předloha předpokládá, že až dva roky vězení by hrozily i lidem, kteří by veřejně podněcovali ke třídní nebo náboženské nenávisti. Nyní se tento trest omezuje jen na podněcování k nenávisti k některému národu a rase a podněcování k omezování práv a svobod jejich příslušníků.

Novela dále upřesňuje pasáže trestního zákona, které už nyní umožňují potrestat vězením od jednoho do pěti let toho, kdo podporuje či propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka a hlásající národnostní, rasovou, třídní nebo náboženskou zášť. Tomu, kdo tento čin spáchá pomocí tisku, rozhlasu, televize a filmu či jako člen organizované skupiny, hrozí v současnosti odnětí svobody na tři až osm let.

Autoři předlohy: Novela nepovede k zákazu KSČM
"Pokud jde o současnou komunistickou stranu, mám pocit, že možná díky tomuto zákonu (novele) bude postavena před jakýsi tlak nebo jakousi výzvu, aby se zřetelně distancovala od toho komunismu a těch komunistických praktik, které byly součástí minulého režimu," odpověděl poslanec ODS Jiří Payne na dotaz, zda může být na základě novely předložen návrh na zákaz KSČM.
Zákaz strany není podle Marka Bendy (ODS) věcí trestního zákona. "Trestní zákon odsuzuje konkrétní chování konkrétních jednotlivců a já si myslím, že vychvalování (Klementa) Gottwalda nebo podobných praktik je trestným činem," prohlásil.


Autoři předlohy - Jiří Payne, Marek Benda, Eva Dundáčková (všichni ODS), Miloš Titz (ČSSD) a Petr Mareš (Unie) - soudí, že nenávist náboženská, národnostní a rasová, jejichž podněcování trestní zákon postihuje už nyní, a třídně motivovaná nenávist mají stejnou podstatu. Proto má být vůči nim podle poslanců uplatňován stejně důsledný postih.

Poslanci, kteří novelu předložili v Poslanecké sněmovně, jsou přesvědčeni, že jejich inciativa najde v jejich poslaneckých klubech potřebnou podporu.

Novela nezmiňuje komunismus jako názorový směr, za což by pak mohli být jeho propagátoři stíháni. Důvodová zpráva ovšem uvádí, že právě současná Komunistická strana Čech a Moravy se od třídní teorie doposud zřetelně nedistancovala. "Do budoucna podobně, jako je stíháno šíření a veřejná propagace fašismu, a to i formou grafických symbolů či šíření textů propagujících fašismus, bude záležet na orgánech činných v trestním řízení, aby dokázaly přiměřeným způsobem odlišit různé projevy a odstíny komunistické ideologie," uvádí zpráva.

Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip neví, nakolik je novela schůdná. Neví, zda bude stíhán i ten, kdo zaútočí třeba na sociální práva dělníků. Autoři novely navíc podle něj neznají základní dokumenty KSČM a špatně je interpretují.

"Odstranění nejasností ze současného textu zákona umožní důraznější postup státních institucí," tvrdí poslanci. Neobávají se toho, že by případná stížnost proti jejich předloze mohla uspět u Ústavního soudu. Poslanecká sněmovna by se mohla novelou trestního zákona zabývat v únoru 2000.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Ústup z Afghánistánu by byla zbabělost, řekl prezident Zeman velení armády

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš na velitelském shromáždění Armády...

Prezident Miloš Zeman se na úterním velitelském shromáždění české armády vyslovil pro posílení české vojenské...

Hnutí ANO stojí za premiérem Babišem, podporu očekává i od ČSSD

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek při tiskové konferenci v Poslanecké...

Předsednictvo i výbor hnutí ANO na úterním jednání podpořily svého předsedu Andreje Babiše. Místopředseda Jaroslav...

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz