Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci navrhují účinněji stíhat fašismus a komunismus

  17:52aktualizováno  17:52
- Pět poslanců z ODS, ČSSD a Unie svobody navrhlo v novele trestního zákona důraznější postup státních orgánů při stíhání projevů fašismu i komunistické ideologie.
Předloha předpokládá, že až dva roky vězení by hrozily i lidem, kteří by veřejně podněcovali ke třídní nebo náboženské nenávisti. Nyní se tento trest omezuje jen na podněcování k nenávisti k některému národu a rase a podněcování k omezování práv a svobod jejich příslušníků.

Novela dále upřesňuje pasáže trestního zákona, které už nyní umožňují potrestat vězením od jednoho do pěti let toho, kdo podporuje či propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka a hlásající národnostní, rasovou, třídní nebo náboženskou zášť. Tomu, kdo tento čin spáchá pomocí tisku, rozhlasu, televize a filmu či jako člen organizované skupiny, hrozí v současnosti odnětí svobody na tři až osm let.

Autoři předlohy: Novela nepovede k zákazu KSČM
"Pokud jde o současnou komunistickou stranu, mám pocit, že možná díky tomuto zákonu (novele) bude postavena před jakýsi tlak nebo jakousi výzvu, aby se zřetelně distancovala od toho komunismu a těch komunistických praktik, které byly součástí minulého režimu," odpověděl poslanec ODS Jiří Payne na dotaz, zda může být na základě novely předložen návrh na zákaz KSČM.
Zákaz strany není podle Marka Bendy (ODS) věcí trestního zákona. "Trestní zákon odsuzuje konkrétní chování konkrétních jednotlivců a já si myslím, že vychvalování (Klementa) Gottwalda nebo podobných praktik je trestným činem," prohlásil.


Autoři předlohy - Jiří Payne, Marek Benda, Eva Dundáčková (všichni ODS), Miloš Titz (ČSSD) a Petr Mareš (Unie) - soudí, že nenávist náboženská, národnostní a rasová, jejichž podněcování trestní zákon postihuje už nyní, a třídně motivovaná nenávist mají stejnou podstatu. Proto má být vůči nim podle poslanců uplatňován stejně důsledný postih.

Poslanci, kteří novelu předložili v Poslanecké sněmovně, jsou přesvědčeni, že jejich inciativa najde v jejich poslaneckých klubech potřebnou podporu.

Novela nezmiňuje komunismus jako názorový směr, za což by pak mohli být jeho propagátoři stíháni. Důvodová zpráva ovšem uvádí, že právě současná Komunistická strana Čech a Moravy se od třídní teorie doposud zřetelně nedistancovala. "Do budoucna podobně, jako je stíháno šíření a veřejná propagace fašismu, a to i formou grafických symbolů či šíření textů propagujících fašismus, bude záležet na orgánech činných v trestním řízení, aby dokázaly přiměřeným způsobem odlišit různé projevy a odstíny komunistické ideologie," uvádí zpráva.

Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip neví, nakolik je novela schůdná. Neví, zda bude stíhán i ten, kdo zaútočí třeba na sociální práva dělníků. Autoři novely navíc podle něj neznají základní dokumenty KSČM a špatně je interpretují.

"Odstranění nejasností ze současného textu zákona umožní důraznější postup státních institucí," tvrdí poslanci. Neobávají se toho, že by případná stížnost proti jejich předloze mohla uspět u Ústavního soudu. Poslanecká sněmovna by se mohla novelou trestního zákona zabývat v únoru 2000.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Lékařů ve věznicích je však málo

Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto

Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Kvůli velké míře závislosti na drogách je ohrožuje především žloutenka....

Poslanci odložili rozhodnutí o vydání komunisty Ondráčka ke stíhání

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček v Poslanecké sněmovně (leden 2018)

Sněmovna se začala zabývat policejní žádostí o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání....

Neztrácejte s nimi čas, jednejte o daních s opozicí, vzkázal Stanjura ANO

Zbyněk Stanjura (ODS) před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové vládě Andreje...

S nabídkou, aby hnutí ANO Andreje Babiše neztrácelo čas s ČSSD a zahájila politická jednání s ODS o budoucí podobě...Najdete na iDNES.cz