Novou stížnost plánují senátoři podat až po ratifikaci Lisabonské smlouvy v parlamentu, řekl senátor Petr Pakosta.

Novou stížnost plánují senátoři podat až po ratifikaci Lisabonské smlouvy v parlamentu, řekl senátor Petr Pakosta. | foto: www.senat.cz

Poslanci Lisabon opět odloží, senátoři pilují novou stížnost k soudu

  • 172
Sněmovna měla v úterý pokračovat v mimořádné schůzi o Lisabonské smlouvě, kterou poslanci v prosinci přerušili. K tématu se poslanci ale ani dnes zřejmě nedostanou a smlouvu nechají u ledu. A jejich kolegové z horní komory už vymýšlejí další postup, jak ratifikaci dokumentu ještě více oddálit.

Projednávání Lisabonské smlouvy poslanci v prosinci přerušili. Vrátit se k ní měli právě 3. února. Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se už ale nechal slyšet, že schůzi zřejmě opět přeruší. Minimálně do 15. února, protože jednotlivé sněmovní výbory dosud nedodaly svá stanoviska. - čtěte Sněmovna nebude jednat o Lisabonu, Vlček schůzi přeruší

V pondělí svá slova trochu mírnil. "Stejně jako ostatní členové ČSSD, i já v maximální míře usiluji o to, aby byla Lisabonská smlouva co nejdříve ratifikována. Žádné přerušení 46. schůze tudíž navrhovat nebudu," uvedl Vlček ve svém tiskovém prohlášení. Podle něj bude program schůze závislý na postoji Sněmovny. I tak se ale dá očekávat, že k přerušení dojde. Zájem na něm má totiž ODS.

"Snad se dohodneme na tom, že se ten bod přeruší do doby, než proběhnou novely jednacího řádu Sněmovny a Senátu. Bude se to schvalovat v balíčku," řekl v pondělí po jednání vlády premiér Mirek Topolánek.

"Na těch novelách se pracuje, minulý týden probíhaly intenzivní schůzky. Není důvod pochybovat o tom, že ta práce může být do poloviny února dokončena," doplnil ho ministr pro záležitosti EU Alexandr Vondra. Podle jeho soudu se dá vše stihnout do konce února schválit.

Chystá se nová stížnost k Ústavnímu soudu

Zdržení ale nečeká smlouvu jen mezi poslanci, ale i v horní komoře. V Senátu se totiž rodí plány, jak dokument znovu napadnout u Ústavního soudu.

Nápad vznikl kolem senátora ODS Petra Pakosty. Impulsem k nové stížnosti je srovnání, které poprvé přehledně ukazuje, jak Lisabonská smlouva mění obsah stávajících smluv (Lisabonská smlouva je novelou předchozích zakládacích smluv EU, pozn. red.). Dokument, který má iDNES.cz k dispozici, vyznačuje pasáže, které ze stávající Maastrichtské smlouvy Lisabonskou novelou vypadnou a které se v ní naopak objeví nově. - Dokument je k dispozici zde

"Na povrch tak vyplynuly další sporné věci, které smlouva obsahuje. Je smutné, že takový dokument nám nebyl předložen oficiálně a že jde spíše o samizdat," uvedl senátor Petr Pakosta.

Novou stížnost by ale senátoři podali až po ratifikaci smlouvy v parlamentu, kdy už není třeba souhlasu většiny komory, ale stačí jen skupina poslanců či senátorů.

Senátorů musí být nejméně 17, Pakosta ale tvrdí, že by novou stížnost podpořilo až třicet členů horní komory, kteří se smlouvou nesouhlasí. Jejich jména ale nechce uvádět, aby je nevystavoval zbytečnému nátlaku.

"Probíráme toto téma už dlouhou dobu, a to nejen v klubu ODS, ale i s jinými senátory," řekl iDNES.cz Pakosta. Podle něj mají ke smlouvě výhrady i sociální demokraté, bojí se je ale říci veřejně. "Byl byste překvapen, co v soukromých rozhovorech říkají i senátoři za ČSSD," dodal.

Lisabonská smlouva podle Pakosty zavádí nových 68 případů, kdy ke schválení není potřeba jednomyslnost všech členských států, ale pouze většina. Když Česko nebude s něčím souhlasit, může být přehlasováno, upozornil senátor.

Když se například Rada EU usnese, že je třeba zvyšovat podíl elektřiny vyrobené z alternativních zdrojů, Česká republika se bude muset i přes nesouhlas podřídit. A to i přesto, že jsou pro ni tyto alternativní zdroje nevýhodné, neefektivní a elektřinu by jen zdražily, varuje Pakosta. "Klidně se tak může stát, že nám třeba Brusel nařídí, abychom zavřeli Temelín," vysvětlil senátor.

Bobošíková chystá petici, spustila telefonické referendum

Do boje proti Lisabonu vyrazí dnes i europoslankyně Jana Bobošíková. Na druhou hodinu odpolední chystá protestní shromáždění před Pražským hradem, kde chce zároveň vyjádřit podporu prezidentu Václavu Klausovi, který je nejhlasitějším odpůrcem dokumentu.

Své výhrady ke smlouvě prezident shrnul minulý týden v nové knize, která obsahuje například jeho projevy před Ústavním soudem. - více o Klausově knize

Na shromáždění chce Bobošíková rozšiřovat petici proti Lisabonské smlouvě. Už v pondělí přitom spustila telefonické referendum, kdy lidé mohou na speciálně zřízeném telefonním čísle vyjádřit svůj názor na tento dokument. "K zakoupení služby mě inspirovaly ohlasy lidí, kteří mi volají a píší protesty proti Lisabonské smlouvě. Teď mají prostor vyjádřit se telefonicky," řekla europoslankyně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video