Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci: Klausovy výroky bereme na vědomí

  15:00aktualizováno  15:00
Mimořádnou schůzi věnovanou Klausovým kontroverzním výrokům o EU ukončila sněmovna konstatováním, že vstup země do unie je naší prioritou. Klausovu kritiku integrace EU pak většina poslanců vzala na vědomí a tím ukončila několikahodinou emotivní diskusi. Neobešla se ani bez hádky. Ta vypukla mezi Klausem a Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Ten ho totiž obvinil z vyvolávání strachu z EU.

Diskuse začala na Klausův návrh. V úvodu přednesl poslancům vlastní vysvětlení. Řekl, že se v Bruselu diskutovalo i o budoucí mezivládní konferenci. V této souvislosti se mimo jiné zmínil, že by bylo dobré, kdyby jasně formulovala cílové řešení evropské integrace.

"Já jsem neřekl ani slovo o tom jaká by jeho cílová verze měla být. Já jsem si dovolil vyslovit názor, že by bylo dobré, aby tato konference formulovala cílové řešení a ne abychom byli v rozbředlém stavu a neměli jsme kam ustupovat," prohlásil Klaus.

Ve sněmovně se bouřlivě diskutovalo
Předseda ČSSD Vladimír Špidla řekl, že spor o Klausova slova nepovažuje za aféru, jen za drobný incident. Také premiér Miloš Zeman uvedl, že Klausův výrok o "plíživé unifikaci kontinentu", jímž v Bruselu protestoval proti hlubšímu propojení EU, jej nezarazil.

Zeman podotkl, že sněmovna je zřídka jednotná v názorech. "Její předseda má v takových případech v zahraničí tlumočit názor, který v dolní komoře převažuje. Chce-li prezentovat stanovisko vlastní nebo stranické, musí je jako takové uvést," řekl Zeman.

Projev Václava Klause v Evropském parlamentu

Poslanci ODS Jan Zahradil a Jiří Payne se zaměřili na média, která na projev upozornila, a na loňskou promluvu prezidenta Václava Havla v Evropském parlamentu, kde navrhl zřízení jeho druhé komory. 

"Byl to názor zcela nový a v samotném Evropském parlamentu nebyl zdaleka jednoznačně přijat," řekl Zahradil a zdůraznil, že nikdo z českých politiků Havlovo vystoupení nezpochybnil.

Payne doufá, že se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a rady České televize, Českého rozhlasu a ČTK budou zabývat "případnou neprofesionalitou zpravodajů, kteří o této události informovali".

Hádka přerušila jednání
Slova šéfa sněmovny nejvíce pobouřila předsedu zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka z ČSSD. "To všechno jsou nesmysly, co tady znělo, a je to další vytváření strachu z Evropské unie. Není pravda, že se v Evropě odvíjí nějaký plíživý a skrytý proces sjednocování Evropské unie. Žádný plíživý a skrytý proces se v Evropské unii neodehrává," řekl.

"Jak je možné na jedné straně líčit Evropskou unii jako tak fiaskální, depresivní, degenerující podnik a zároveň tvrdit, že mi nedělá problém do ní vstoupit?" vznesl Zaorálek řečnickou otázku na Klause. "Je-li EU tak zpackaná, jak míní ODS, tak proč do ní ČR vstupuje," uvedl.

"Tento klub, který to dopracoval tam, kam to dopracoval, který je plný antiliberálních, antidemokratických, antikapitalistických, antiamerických pozic," parafrázoval Zaorálek Klausova slova.

Klaus Zaorálkovo vystoupení ostře odmítl:"Lže, zle, nefér způsobem, lže." "Řekl, že já vidím Evropskou unii jako antiliberální, antitržní, antidemokratický - ještě jsem řekl antikapitalistický a antiamerikanský systém. Teď toto řekl. Já jsem citoval - a jistě je to zapsáno, zaprotokolováno - že dnešní terorismus a violence - násilí vychází z těchto pěti prvků. Slovo jsem neřekl, že Evropská unie. A tuto lež já prostě nedopouštím, aby tady dále zněla. A styďte se, pane poslanče," hřměl Klaus.

Kvůli hádce muselo být jednání na hodinu přerušeno, protože poslanci čekali na doslovný přepis Klausových slov. Zaorálek poté vzal své výroky částečně zpět a Klausovi se omluvil.

Kavan předčasně opustil Brusel
Ministr zahraničí Jan Kavan kvůli jednání předčasně odjel z jednání v bruselském sídle NATO. V deset hodin SEČ nasedl do letadla směr Praha, kde se chce zúčastnit jednání Poslanecké sněmovny.

Pokud se Klaus vyjádřil v Bruselu na zasedání předsedů šéfů parlamentů kandidátských zemí a vedení EP jménem sněmovny nebo vzbudil dojem, že hovoří jménem sněmovny, tak je to škoda a je to nevhodné, řekl ve čtvrtek Kavan na okraj zasedání ministrů zahraničí. "Byl bych velmi nerad, abychom zde byli vnímáni jako někdo, kdo reprezentuje brzdu integračního procesu," dodal.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Klaus: Nedramatizujte
Sám Klaus dal ve čtvrtek najevo nelibost nad tím, jak jsou jeho slova dramatizována. V Bruselu přitom ještě ve středu obviňoval EU i ze zneužívání tragických událostí z 11. září k prosazování vlastní integrace, o den později však už volil vstřícnější tón.

DÁLE ČTĚTE

Glosa Martina Komárka

Ve středu údajně nepočítal, že průběh jednání Evropského parlamentu se přenáší do vedlejšího sálu, kde byli novináři. Právě ty Klaus viní z vymýšlení politické kauzy.


Po ostré středě smířlivější čtvrtek
Po středeční bouři se čtvrteční, druhé Klausovo vystoupení na téma vstupu Česka do EU obešlo bez užaslých pohledů posluchačů. Klaus slíbil, že udělá maximum, aby země uzavřela jednání s unií do konce příštího roku.

Dvakrát také podpořil svého nejčastějšího unijního protivníka, komisaře Güntera Verheugena, který před časem Klause zařadil mezi "nebezpečné populisty vezoucí se na protievropské vlně".

Ve čtvrtek pochyboval český přední politik už jen o tom, zda EU dokáže najít dostatek financí i pro nové členy. Přítomní si změny tónu všimli. "Mluvil jinak než včera," konstatoval ve čtvrtek Klausův slovenský kolega Jozef Migaš.

Co Klausova slova způsobí? Ptají se politici
I přes Klausův mírnější podtón se čeští politici zamýšleli, jaký dopad jeho středeční ostrá slova na adresu budoucnosti unie mohou mít.

Premiér Miloš Zeman se nedomnívá, že by Klausovy výroky vstup České republiky do Evropské unie mohly zkomplikovat. "Naše přibližování Evropské unii probíhá tak razantním a dobrým tempem, že ho žádný projev významně nemůže poškodit," řekl Zeman, který je na rozdíl od Klause příznivcem federalistické vize - tedy představy ještě propojenější Evropy. Podle Zemana je Klausovo vystoupení důkazem, že Česko je pluralitní společností.

Většina reakcí tak smířlivá nebyla. "Václav Klaus plive proti větru a zatahuje do toho Českou republiku," řekl ČTK stínový ministr zahraničí Čtyřkoalice Josef Zieleniec (US).

Klaus je v Bruselu dlouhodobě považován za politika s euroskeptickými názory. Své ostřejší názory proti těsnější integraci uvnitř unie však většinou prezentoval na neoficiálních diskusních fórech, jako předseda jedné z politických stran, a nikoli jako zástupce druhé komory parlamentu.

"Klaus je v Bruselu vnímán jako významná osobnost na české politické scéně, a  proto jsou dostatečně známy i jeho názory. Není zase příliš nutné se obávat, že by jeho poslední výroky vytvořily zásadně negativní obraz o České republiky," soudí odbornice na EU Kristina Larischová z německé nadace Friedricha Eberta.

Co Klaus řekl
Klaus ve středu volal po zachování role národních parlamentů. Před zkoprnělým fórem také kritizoval EU za to, že zneužívá teroristických útoků z 11. září k tomu, aby prosazovala vlastní integraci.

Klaus požadoval, aby byl ve společném prohlášení z jednání škrtnut odstavec, v němž je za jedinou vhodnou reakci na atentáty z 11. září označeno rozšíření EU a posílení její vnitřní, obranné a bezpečnostní politiky.

Opatření k posílení těchto politik unie však na dvou summitech od 11. září podpořila celá unie. Klaus odmítl podpořit i rozšíření většinového hlasování, zdůvodněné "posílením legitimity unie".

"Mezi většinovým hlasováním a legitimitou unie není žádná spojitost. Naopak, čím více většinového hlasování, tím je méně legitimity EU," prohlásil Klaus.

"Tím bychom vykastrovali nejdůležitější části tohoto dokumentu," reagoval na Klausovy požadavky zástupce parlamentu. Klause nepodpořila žádna z kandidátských zemí - byl jen vyzván, aby do šesté hodiny večer písemně předložil své připomínky.

Klaus využil setkání šéfů parlamentů k útoku na celý proces integrace EU. "Otázkou je, zda pokračovat v linii podnícené před deseti lety dohodou EU v Maastrichtu, nebo udělat stop ve vývoji integrace. Má odpověď je jasná: Musíme zastavit postup od mezivládního k nadnárodnímu a zahájit obrat od některých trendů a tendencí z posledního desetiletí," prohlásil a dodal, že je nezbytné zastavit "plíživou, mlčenlivou evropeizaci kontinentu".

ODS zejména v poslední době deklaruje svou podporu pro vstup do EU. Její šéf však využívá každé návštěvy v Bruselu k útokům proti integraci. V projevu rovněž hovořil o tom, v čem vidí kořeny terorismu.

"Zdá se mi, že je nezbytné hledat reálné příčiny a reálné kořeny terorismu a násilí v současném světě. Jsem silně přesvědčen, že reálné kořeny spočívají v protiliberálních, protidemokratických, protitržních, protikapitalistických a protiamerických postojích a ideologiích, které vidíme kolem sebe," prohlásil Klaus.

Předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek ve středu o Klausově vystoupení řekl, že poškozuje Českou republiku. "Co dělá, je házení klacků pod nohy," uvedl. Vicepremiér Pavel Rychetský dokonce soudí, že Klaus patrně vůbec nechápe smysl evropské integrace.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz